Scholz wstrzymuje dostawy niemieckich czołgów na Ukrainę

PAP/EPA
PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opóźnia ostateczną decyzję, czy przekazać Ukrainie wysokiej klasy czołgi do walki z Rosją, pomimo nacisków ze strony kilku innych czołowych urzędników - podaje portal Politico.

Plan wysłania czołgów był forsowany przez wicekanclerza i ministra gospodarki Roberta Habecka oraz minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock, oboje z partii Zielonych.

"Decyzji w tej sprawie początkowo oczekiwano w tym tygodniu. Ale teraz jest w zawieszeniu, ponieważ kanclerz socjaldemokratów – ku frustracji swoich rządzących partnerów koalicyjnych – przekonuje, że Niemcy powinny najpierw osiągnąć wspólne stanowisko z zachodnimi sojusznikami w tej sprawie przed dostarczeniem tak ciężkiego sprzętu wojskowego" - opisuje Politico.

Jak Scholz tłumaczy swoją decyzje? 

Kanclerz Niemiec zapytany w środę w Bundestagu o dostawy czołgów tłumaczył, że jego rząd robi „wszystko co jest słuszne i rozsądne”. Scholz dodał, że dla niego ważne było koordynowanie działań między partnerami z UE i NATO, aby „upewnić się, że zapewniamy takie samo wsparcie wojskowe i nikt się nie spieszy.

– Uważam, że właśnie w tej kwestii byłoby poważnym błędem, gdyby Niemcy przyjęły specjalną rolę i specjalną drogę – podsumował kanclerz.

Komentarze sprzeciwu w Bundestagu

Decyzje Scholza komentują również jego koalicyjni partnerzy z partii Zielonych i liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej.

Anton Hofreiter z Zielonych, przewodniczący komisji spraw europejskich Bundestagu, powiedział, że ważne jest, aby Niemcy wykazywały „przywództwo” w UE i NATO i nie chowały się za innymi krajami.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann z FDP, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu, również wezwała Scholza w wywiadzie dla gazety Stuttgarter Zeitung do „szybkiego” zatwierdzenia dostawy czołgów. - podaje Politico. 

Warto wspomnieć, że Niemcy rozważają w szczególności wysłanie lekkich czołgów Marder wyposażonych w pociski przeciwpancerne. Producent, niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall, sygnalizował, że 100 takich czołgów obecnie stoi na terenie firmy i czeka na ewentualną dostawę. Rozważane jest także wysłanie przez Berlin ciężkich czołgów bojowych Leopard.

MP


Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka