W czwartek, głosami większości państw ONZ, zawieszono Rosję w Radzie Praw Człowieka. Kraj ten nadal pozostaje jednak członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, najważniejszego organu strzegącego pokoju na świecie.
Rosja została zawieszona w kolejnym, ważnym gremium. Decyzja ONZ
Sikorski liczy na więcej
— Mam nadzieję, że czwartkowa decyzja to przygrywka do czegoś więcej. Rosja używa swojego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa nie do pilnowania pokoju, tylko jako immunitetu na zbrodnie wojenne — stwierdził w programie "Graffiti" były szef MSZ, obecnie europoseł KO Radosław Sikorski.
Zdaniem polityka, reżim Putina uważa, że ten "immunitet" ochroni go przed poniesieniem konsekwencji w sytuacji, gdyby Rosja miała odpowiadać przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.
Sikorski o postawie Niemiec
Europosła zapytano o postawę i działania Niemiec wobec Rosji.
— To moment, w którym widzą, iż zbłądzili — odparł — Trzeba dać im sposób na naprawienie błędów, a nie atakować. Niemcy powinny przełożyć wajchę, dostarczyć Ukrainie broń — oznajmił.
Sikorski podkreślił, że Parlament Europejski poparł "twarde sankcje" wobec Rosji. Obejmują one m. in. embargo na rosyjską ropę, gaz, węgiel oraz paliwo jądrowe.
— Niemieccy europarlamentarzyści poparli to po długiej dyskusji. Podejrzewam, że Berlin jest hamulcowym w tej sprawie, bo policzył, jakie będą skutki gospodarcze — ocenił Sikorski.
Problemy logistyczne
Zdaniem Sikorskiego Polska powinna dostarczyć Ukrainie "jak najwięcej broni".
— W ciągu kilka dni może odbyć się kluczowa bitwa o Donbas. To już nie jest wojna partyzancka, w której Ukraińcy okazali się mistrzami, ale regularna bitwa pancerna — oznajmił.
— Rosjanie mają problemy z logistyką, ale Ukraińcy też — dodał.
— Wojna może rozstrzygnąć się wokół tego, czy zdążymy z dostawami broni — stwierdził.
Sikorski wypowiedział się też na temat projektu zmian w konstytucji, zakładającego możliwość konfiskaty mienia podmiotom wspierającym Rosję. Zmiany mówią też o niewliczaniu wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.
— Mogę mówić tylko we własnym imieniu, ale wydaje mi się to wątpliwe. Konfiskaty są możliwe w polskim systemie prawnym, np. w przypadku podejrzenia terroru, na podstawie ustawy lub wyroku sądu — powiedział Sikorski.
RB
Czytaj także:
- Zełenski: W Borodziance jest więcej ofiar niż w Buczy. Ludzie pogrzebani żywcem
- System w Rosji zmienił się w totalitarny. Groźba wojny atomowej zmienia cele Zachodu [WYWIAD]
- Dziennikarka "Gazety Wyborczej" nie wytrzymała. Pyta Adamowicz: "Gdzie jest granica?"
- Noblista zaatakowany przez "nieznanych sprawców". Rosja Putina tak grozi dziennikarzowi
- Rzecznik Putina: Ponieśliśmy duże straty na Ukrainie. To tragedia
- Ursula von der Leyen jedzie do Kijowa spotkać się z Zełenskim
Komentarze