Organizacja Narodów Zjednoczonych. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Organizacja Narodów Zjednoczonych. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

ONZ. Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych opowiedziało się w czwartek za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło historyczną decyzję

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Polecamy:

Wściekły polityk PiS: Korwin-Mikkemu należałoby dać w pysk

Jest projekt PiS, który zmienia konstytucję. Chodzi o majątki Rosjan

Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.

"Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zawieszone; Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło historyczną decyzję" - napisał na Twitterze Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.


Ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainę

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W komunikacie wydanym w środę po południu informowano o 1563 zabitych cywilach i 2213 rannych. Wzrost liczby ofiar w podawanych codziennie bilansach nie oznacza, że zginęły bądź odniosły rany w ciągu ostatniej doby, ale wynika z ujęcia w komunikacie także zweryfikowanych danych o ofiarach z poprzednich dni - zaznacza OHCHR.

Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa, niż ta podawana w zestawieniach. OHCHR nie posiada jeszcze informacji z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki; inne dane nadal są potwierdzane.

W statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance - miastach, z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.

"Większość ofiar cywilnych spowodowała amunicja o szerokim zakresie rażenia, czyli m.in. ciężka artyleria, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe czy pociski rakietowe używane również przez lotnictwo" - podano w raporcie OHCHR.

KW

Czytaj dalej:

Jarosław Kaczyński żegna Ludwika Dorna. „Jestem pełen żalu”

"Trzeba wykluczyć Serbię". Kolejna wpadka Marka Suskiego

Czy Finlandia dołączy do NATO? Władze kraju zabierają głos

Układ Otwarty. Ostatni wywiad z Ludwikiem Dornem. "Jesteśmy w stanie etycznego rozpadu"

Współpracownik papieża zaskoczył. Uważa, że dostawy broni na Ukrainę to... eskalacja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka