Benedykt XVI obchodzi 95. urodziny. Papież emeryt jest słaby, ale czuje się dobrze

Fot. commons.wikimedia.org
Fot. commons.wikimedia.org
Osobisty sekretarz emerytowanego papieża Benedykta XVI-ego, arcybiskup Georg Gaenswein, wypowiedział się na temat jego stanu zdrowia. "Jest w dobrym nastroju, naturalnie fizycznie jest relatywnie słaby i kruchy, ale ma jasny umysł" – powiedział sekretarz.

Benedykt XVI w sobotę obchodzi swoje 95 urodziny. Osobisty sekretarz w rozmowie z mediami powiedział jednak, że w Wielką Sobotę nie będzie żadnej uroczystości urodzinowej. 

Odwiedziny papieża Franciszka 

Arcybiskup Gaenswein w rozmowie z watykańskimi mediami podkreślił, że w przyszłym tygodniu jubilata, mieszkającego w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich odwiedzą z życzeniami małe delegacje i różne osoby.

W środę z wizytą do Benedykta XVI przyszedł papież Franciszek, który przed uroczystościami Wielkiego Tygodnia złożył mu urodzinowe życzenia.

Codzienna rutyna Benedykta XVI

Osobisty sekretarz emerytowanego papieża poinformował też, że od jakiegoś czasu nie odprawia on w Wielkanoc mszy jako główny celebrans, ponieważ nie może już cały czas stać i brakuje mu siły głosu.

– Uczestniczy w liturgii koncelebrując z wielką wewnętrzną emfazą. Czerpie z niej także dzień po dniu nową siłę do życia – dodał.

Abp Gaenswein zaznaczył, że rozkład dnia Benedykta XVI nie uległ zmianie odkąd złożył rezygnację w 2013 roku.

Jak powiedział, dzień zaczyna od porannej mszy i modlitw z brewiarza; po śniadaniu przegląda korespondencję i czyta, słucha muzyki. Po obiedzie emerytowany papież odpoczywa i przyjmuje czasem wizyty. Po południu wychodzi na mały spacer po Ogrodach Watykańskich i odmawia różaniec. Dzień kończy obejrzeniem dziennika we włoskiej telewizji i wieczorną modlitwą.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo