źródło: Flickr /  Russia Ukraine War Breaking News
źródło: Flickr / Russia Ukraine War Breaking News

Rosja na krawędzi bankructwa. Kreml chce ukryć przed światem swoje długi

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Agencja Reutera podała, że we wtorek bank centralny Rosji poinformował o czasowym zawieszeniu publikacji danych związanych z zewnętrznym zadłużeniem tego kraju. Działanie to ma na celu ukrycie długu zagranicznego Moskwy. Pomimo tego, że Władimir Putin nieustannie przekonuje, że nałożone na Kreml sankcje związane z inwazją na Ukrainę uderzają głównie w kraje zachodnie, eksperci twierdzą, że rosyjska gospodarka skurczy się najbardziej od momentu upadku ZSRR.

— Bank centralny Rosji tymczasowo zawiesza publikację kwartalnych danych na temat harmonogramu spłaty zadłużenia zagranicznego Federacji Rosyjskiej — podano w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera.

Rosja na krawędzi bankructwa

Eksperci przekonują, że w wyniku nałożonych na Rosję sankcji, kraj ten znajduje się na krawędzi bankructwa. Zdaniem agencji Moody's, jest duża szansa na to, że Federacja Rosyjska może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań, ponieważ próbowała obsługiwać swoje obligacje w rublach, zamiast w dolarach.

— Rosja może zatem zostać uznana za niewypłacalną zgodnie z definicją agencji Moody's, jeśli nie upora się ze spłatą do 4 maja, czyli do końca okresu karencji — podano w oświadczeniu agencji Moody's.

Wcześniej portal money.pl informował, że próba przewalutowania należności stanowić będzie złamanie warunków umów dotyczących regulacji zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych. Spowoduje to też sytuację określaną jako "techniczne bankructwo".

Ogromne zadłużenie Moskwy

Reuters wyliczył, że Rosja posiada 40 miliardów dolarów w obligacjach międzynarodowych, wyemitowanych w 15 dolarach lub euro. Jej korporacje wygenerowały jednak dużo wyższe zadłużenie zagraniczne.

— W tym miesiącu Ministerstwo Skarbu USA wstrzymało możliwość wykorzystania przez Rosję rezerw walutowych przechowywanych przez rosyjski bank centralny w amerykańskich instytucjach finansowych do spłaty długu — podano w depeszy agencji Reutera.

Co, jeśli Rosja nie spłaci zobowiązań?

Polski Instytut Ekonomiczny dokonał analizy, w której podkreślił, że techniczne bankructwo nie oznacza jeszcze, że Rosja nie będzie w stanie wypłacać świadczeń emerytalnych czy wynagrodzeń w sektorze publicznym. Państwo nadal będzie w stanie regulować zobowiązania w rublach.

Prawdopodobnie wierzyciele Rosji rozpoczną postępowanie w sądzie arbitrażowym, które mogą doprowadzić do zajęcia zamrożonych aktywów zagranicznych Federacji Rosyjskiej, jednak wymagać to będzie sporo czasu.

Cios w gospodarkę Rosji

Władimir Putin nieustannie przekonuje, że jego kraj oparł się presji, z jaką mierzy się obecnie Rosja, a zachodnie sankcje doprowadziły do ​​"pogorszenia gospodarki na Zachodzie" oraz obniżenia poziomu życia w Europie. Prognozy jasno jednak mówią, że kary nakładane za inwazję na Ukrainę bardzo dotkliwie uderzają w rosyjski reżim i jego gospodarkę.

— Rosyjskie ministerstwa gospodarki i finansów pracują obecnie nad nowymi prognozami — podała rosyjska agencja informacyjna RIA, cytując Aleksieja Kudrina. W latach 2000-2011 był on ministrem finansów w rządzie Putina. Obecnie pełni funkcję szefa Izby Obrachunkowej.

— Oficjalna prognoza mówi o skurczeniu się gospodarki o więcej niż 10 procent — mówił Kudrin — Poprzednie prognozy rządu rosyjskiego przewidywały wzrost produktu krajowego brutto o 3 procent w tym roku, po tym, jak w 2021 roku gospodarka zwiększyła się o 4,7 procent.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka