źródło: Flickr / EU2017EE Estonian Presidency
źródło: Flickr / EU2017EE Estonian Presidency

Dziś Donald Tusk oficjalnie może już iść na emeryturę. Kosmiczne świadczenie lidera PO

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Donald Tusk obchodzi dziś 65. urodziny, osiągając tym samym wiek emerytalny. Polityk może wystąpić do ZUS o wypłatę świadczenia. Lider PO otrzyma dwie emerytury: unijną oraz krajową. "Super Express" szacuje, że były premier otrzymać może w sumie około 30 tys. złotych miesięcznie, co byłoby najwyższym świadczeniem, jakie otrzymują politycy.

Donald Tusk – kariera polityczna

Donald Tusk jest jednym z twórców Platformy Obywatelskiej. Jest on też jej wieloletnim liderem, a także najdłużej urzędującym premierem w historii III Rzeczpospolitej. 

Urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku, gdzie chodził do I LO im. Mikołaja Kopernika. W 1980 roku stał się absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Humanistycznym. Tam też po raz pierwszy Tusk związał się z opozycją demokratyczną.

W czasach PRL Tusk przez lata zatrudniony był w Spółdzielni Pracy "Świetlik". Jego kariera polityczna rozpoczęła się dopiero po upadku PRL, wtedy to dostał się pierwszy raz do Sejmu jako współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Później pełnił funkcję wiceszefa Unii Wolności, a w 2001 roku zakładał Platformę Obywatelską, która dwukrotnie wygrała wybory parlamentarne. Tusk przez siedem lat sprawował funkcję premiera w latach 2007-2014.

Przewodniczący Rady Europejskiej

Donald Tusk objął też urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. Na tym stanowisku utrzymał się do 2019 roku. Kolejnym krokiem w jego karierze było sprawowanie funkcji szefa Europejskiej Partii Ludowej. W 2021 roku wrócił do polskiej polityki, ponownie zostając szefem PO.

Tusk i jego emerytura. Ile dostanie polityk?

"Super Express" szacuje, że za pracę w Unii Europejskiej Tusk liczyć może na około 20 tysięcy złotych emerytury. Świadczenie ZUS powinno zaś wynieść około 10 tysięcy złotych. W sumie polityk otrzymywać może około 30 tysięcy złotych miesięcznie.

To najwyższe świadczenie, jakie otrzymują politycy. Szef PO będzie zatem blisko rekordzisty, jakim jest 86-latek, który przepracował 62 lata przy produkcji ołowiu, cyny i cynku, dzięki czemu co miesiąc otrzymuje z ZUS ponad 35 tysięcy złotych. Jest to najwyższa emerytura w Polsce.


RB


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka