Ukraińcy robią Rosjanom demolkę. Ultranowoczesny śmigłowiec jest już tylko wspomnieniem

źródło: Flickr /  Russia Ukraine War Breaking News
źródło: Flickr / Russia Ukraine War Breaking News
Jak poinformowała agencja Ukrinform, w ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy samoloty Rosjan, trzy śmigłowce oraz dziewięć dronów. Ukraińcom udało się zniszczyć także najnowocześniejszy rosyjski śmigłowiec szturmowy. Poinformowano również o odparciu dwóch ataków Rosjan na południu kraju.

Ukraińcy niszczą rosyjski sprzęt

— 21 kwietnia był owocnym dniem dla ukraińskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które zniszczyły 15 wrogich celów, w tym dziewięć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 — napisano w sprawozdaniu zamieszczonym na Facebooku.


Według komunikatu, dwa z tych dronów zestrzelono przy użyciu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Strącono również rosyjskie samoloty Su-34, Su-35 i Su-25, a także dwa śmigłowce Mi-8 oraz jeden Ka-52 - napisano.

Najnowocześniejszy rosyjski śmigłowiec zestrzelony

Armia ukraińska udostępniła w Internecie nagranie z walk w obwodzie zaporoskim. Widać na nim moment, w którym doszło do zestrzelenia najnowocześniejszego rosyjskiego śmigłowca szturmowego Ka-25. Jak się okazuje, maszyna silnie wyposażona m. in. w działko automatyczne 30 mm oraz 2 razy w podwójne 23-milimetrowe działka podwieszane, przegrała w walce z 50-letnią sowiecką bronią.

— Rzadkie nagranie z Obwodu Zaporoskiego z dzisiaj. Pokazuje ono rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 zestrzelony przez ukraińskie wojsko za pomocą systemu pocisków ziemia-powietrze 9K38 Igła — czytamy w opisie nagrania na Twitterze.

— Ponieważ śmigłowiec spadł dość daleko od naszych pozycji, bliżej wojsk okupacyjnych, mogliśmy podejść do niego tylko w nocy. A po południu polecieliśmy tam dronem, żeby szczegółowo obejrzeć jego spalone gruzy. Żartujemy sobie nawzajem, że zestrzeliliśmy rosyjski karabin warty około 15 mln dol. z broni wartej 100 dolarów zapłaconej przez Sowietów — opisuje na Facebooku ukraińska armia.

Według najnowszych wyliczeń Ukraińców, Rosja od początku wojny straciła już 790 czołgów oraz ponad 310 samolotów i helikopterów.

Dwa rosyjskie ataki odparte na południu Ukrainy

— Ukraińskie Siły Zbrojne odparły minionej doby dwa ataki wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zniszczono około 50 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu wroga — poinformowała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

— Sytuacja w obwodach chersońskim i mikołajowskim pozostaje napięta. Planowane korytarze humanitarne ze wsi na okupowanych terenach obwodu chersońskiego do obwodu dniepropietrowskiego nie mogły być użyte, ponieważ Rosjanie złamali porozumienie, nie przerwali ognia i zatrzymali kolumnę ewakuacyjną na jednym z punktów kontrolnych — napisano.

Jak wynika z komunikatu, w obwodzie chersońskim Rosjanie nadal próbują opanować tereny znajdujące się na zachód od swoich umocnień oraz dojść do granicy z obwodem mikołajowskim. Armia Ukraińska odparła dwa kolejne ataki, a nieprzyjaciel poniósł straty i wycofał się. Zniszczono m. in. czołg T-72 oraz dziewięć pojazdów opancerzonych.

Dotychczasowe straty Rosjan. Najnowsze wyliczenia

— Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 21 200 żołnierzy i 838 czołgów — podał w piątek rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Siły rosyjskie straciły od dnia wybuchu wojny 24 lutego także 2162 transportery opancerzone, 397 systemów artyleryjskich, 138 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 69 systemów obrony przeciwlotniczej, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 1523 samochody, osiem okrętów, 76 cystern z paliwem oraz 172 samoloty bezzałogowe.


RB


Lubię to! Skomentuj82 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka