źródło: Google Doodles
źródło: Google Doodles

Google z okazji Dnia Ziemi rezygnuje ze swojego logo i pokazuje, jak niszczymy Ziemię

Redakcja Redakcja Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
22 kwietnia, z okazji Dnia Ziemi, Google postanowiło zastąpić swoje tradycyjne logo grafikami, ukazującymi skalę zmian w przyrodzie w wyniku zmian. Zdjęcia zmieniać się będą w ciągu dnia.

Bez wątpienia, zmiany klimatu i globalne ocieplenie stanowi jedno z największych zagrożeń dla naszej cywilizacji. Topniejące lodowce, wzrost stanu wód w oceanach i morzach, przy równoczesnym zmniejszeniu ilości wody pitnej, susza, czy gwałtowne klęski żywiołowe bezsprzecznie świadczą o tym, że nasz klimat się zmienia. Jedną z głównych tego przyczyn jest działalność człowieka.

Google pokazuję skalę zmian w przyrodzie

Z okazji Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, firma Google postanowiło wykorzystać zdjęcia poklatkowe m. in. z Google Earth TImelapse, zastępując nimi swoje logo w celu uświadomienia internautom, do jak wielkich zmian w przyrodzie doprowadził człowiek.

— Dzisiejszy doroczny Doodle Dnia Ziemi porusza jeden z najbardziej palących tematów naszych czasów: zmiany klimatyczne. Korzystając z rzeczywistych zdjęć poklatkowych z Google Earth Timelapse i innych źródeł, Doodle pokazuje wpływ zmian klimatycznych w czterech różnych lokalizacjach na naszej planecie. Bądź na bieżąco przez cały dzień, aby oglądać te sceny, z których każda pozostaje na stronie głównej przez kilka godzin — informuje firma w opisie piątkowego Google Doodle.

Topniejące lodowce

Zdjęcia widoczne od wczesnego poranka ukazano, jak z biegiem lat cofał się lodowiec na szczycie Kilimandżaro. Zdjęcia pochodzą z lat 1986-2020.

W dalszej części dnia Google skupi się na przedstawieniu zmian, do jakich doszło w ostatnich dwudziestu latach na Grenlandii. Zdjęcia z lat 2000-2020 ukażą znikanie lodowca Semersooq.

Zmiany klimatu drastycznie widoczne na zdjęciach Google

Google w dalszej części dnia udostępni także zdjęcia australijskiej Wielkiej Rafy Koralowej, gdzie ukazane jest wybielanie koralowców (ich śmierć). Zmiany te zachodziły jednak nie latami, a na przestrzeni kilku miesięcy – od marca do maja 2016 roku. Zjawisko to spowodowane jest podwyższoną temperaturą wody.

Ostatnie ze zdjęć, które Google przygotował na Dzień Ziemi pochodzą z Parku Narodowego Harzu w Niemczech. Przedstawiają one zmiany, do jakich doszło na przestrzeni lat 1995-2020. Z powodu plagi kornika oraz dotkliwej suszy, intensywna zieleń z grudnia 1995 roku zaczęła zanikać, przez co powierzchnia lasu uległa znacznemu zmniejszeniu.RB


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj34 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości