Zmarł były szef GIS i antyszczepionkowiec. Nie żyje Zbigniew Hałat

Zbigniew Hałat. Fot. PAP/Mateusz Marek
Zbigniew Hałat. Fot. PAP/Mateusz Marek
Zmarł dr Zbigniew Hałat, wiceminister zdrowia w latach 1991-1993, w czasie pandemii zdecydowany przeciwnik szczepień przeciw COVID-19. O śmierci byłego szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformowała w mediach społecznościowych rodzina.

Nie żyje Zbigniew Hałat

Informacja o śmierci Zbigniewa Hałata pojawił się w piątek na jego oficjalnym koncie na Twitterze. „Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 17 kwietnia zmarł Zbigniew Hałat - mąż, ojciec, dziadek. Uroczystości pogrzebowe już się odbyły” - czytamy we wpisie opublikowanym przez rodzinę zmarłego.


Justyna Socha, liderka ruchu STOP NOP, potwierdziła tę wiadomość: „Dr Zbigniew Hałat został pochowany 22 kwietnia o godz. 14:40. Informacja pochodzi od administracji Cmentarza Osobickiego we Wrocławiu”.

Śmierć Hałata wywołała szok w wielu środowiskach, kwestionujących pandemię i szczepienia.


Polecamy:

Rząd zmarnuje potencjał Polaków? Politolog ostrzega PiS ws. uchodźców z Ukrainy

Kampania billboardowa rządu ws. sankcji na Rosję. Jest też przekaz skierowany do Węgrów

Kim był Zbigniew Hałat

Zbigniew Hałat był lekarzem, specjalistą epidemiologiem, wiceministrem zdrowia i szefem Głównego Inspektoratu Sanitarnego w latach 1991-1993. Był znany również jako publicysta mediów katolickich.

Studiował na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po zakończonej nauce wyjechał do Afryki, gdzie zajmował się m.in. zwalczaniem ciężkich i występujących masowo epidemii chorób tropikalnych.

Zbigniew Hałat współtworzył Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Do 2020 roku pełnił funkcję dyrektora medycznego Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ – otrzymał wypowiedzenie na mocy porozumienia stron.

Antyszczepionkowe poglądy dr. Hałata

Kontrowersje budziły jego antyszczepionkowe poglądy. Lekarz twierdził publicznie, że preparat przeciw COVID-19 „zmienia ludzki genom, powoduje zgony”, a zaszczepieni to „ofiary propagandy, które wyzbywają się praw człowieka”.

W nagraniach udostępnianych przez środowiska antyszczepionkowe Hałat przekonywał, że „ szczepionki przeciw COVID-19 nie są ani skuteczne, ani bezpieczne, a ich skład jest nieznany”. Bronił również amantadyny, hydroksychlorochiny i iwermektyny w leczeniu COVID-19.

Lekarz twierdził również: „Jeżeli chodzi o skutki zaszczepienia, to mamy dowody na to w licznych krajach, które pokazują fale zachorowań poszczepiennych. Powikłaniem zaszczepienia okazuje się zachorowanie na COVID”; „Są dokładne zestawienia pokazujące, że fale zachorowań następują po fali wszczepień”.

Zdaniem ekspertów zarówno szczepionka Comirnaty, jak i szczepionka firmy Moderna są szczepionkami typu mRNA, co oznacza, że nie zawierają żywego wirusa SARS-CoV-2. „Zarażenie się koronawirusem ze szczepionek firm Pfizer i Moderna jest niemożliwe, gdyż tego wirusa w tych szczepionkach po prostu nie ma” - informuje na swojej stronie zajmujący się fact-checkingiem demagog.org.pl.

KW

Czytaj dalej:

Rosjanie pojmali członków OBWE w Donbasie

Wawel miejscem spotkania Morawieckiego i Shmyhala. Podpisali istotne porozumienie

Ważny ruch Turcji. Koniec przelotów dla rosyjskich samolotów

Tragiczne wieści z "Zofiówki". Ratownicy dotarli do górników w Jastrzębiu-Zdroju

Nadzorował ludobójstwo w Buczy. Teraz Rosjanie go awansowali


Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości