Poseł PO dziwi się, dlaczego UE nie daje Polsce pieniędzy na uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Mikołajowa, fot. PAP/Alena Solomonova
Uchodźcy z Mikołajowa, fot. PAP/Alena Solomonova
- To jest sytuacja kuriozalna i niezrozumiała, UE powinna te pieniądze Polsce przyznać, nie ma co do tego żadnych wątpliwości - ocenił sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński. - Polacy przyjęli uchodźców do swoich domów, okazują im pomoc i na to potrzebne są środki i te środki powinna UE dla Polaków przeznaczyć - dodał.

- Te środki są nam bardzo potrzebne i tu nie rozumiem zachowania Unii Europejskiej, to nie jest mądre zachowanie. Ale te środki są niczym w porównaniu ze środkami, które są blokowane z uwagi na nieudolność rządu PiS i wrogą postawę Ziobry. Bo nie mam wątpliwości, że jeśli dziś, w warunkach wojny ktoś blokuje pieniądze dla Polski, a to jest pan minister Ziobro, to jest albo szaleńcem, albo działa w interesie obcych państw - powiedział sekretarz generalny PO.

Zapewnił też że w Parlamencie Europejskim "europosłowie PO zagłosują za każdym rozwiązaniem, które będzie przyspieszać perspektywę otrzymania przez Polaków pieniędzy z KPO".

Wczoraj Donald Tusk zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w związku ze sporem o praworządność i wstrzymaniem unijnych pożyczek oraz dotacji w związku z Krajowym Planem Odbudowy. Szef PO stwierdził, że będzie forsował takie wotum na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

W piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą powiedział, że obaj premierzy ustalili wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

ja

Uchodźcy z Ukrainy. Jak się zmieni demografia Polski? Gościem Sławomira Jastrzębowskiego jest  Marcin Palade, socjolog polityki.Czytaj także:

Amerykanie wkroczą na Ukrainę? „Powinniśmy być na to gotowi”

Co Polacy sądzą o wyburzeniu Pałacu Kultury i Nauki? Wyniki sondażu zaskakują

Niepokojące doniesienia wywiadu - Rosja planuje atak na kolejny kraj

Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediachLubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka