Prezydent Duda: Tylko brutalna siła może powstrzymać Rosję

Prezydent RP: Tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP: Tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję. Fot. PAP/Leszek Szymański
Tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję - powiedział w wywiadzie dla „Wall Street Journal” prezydent RP Andrzej Duda. Zaapelował przy tym do Zachodu, by nie bał się gróźb Rosji i nie traktował jej jak partnera biznesowego.

Duda: Nie możemy bać się gróźb Rosji

„Nie możemy bać się gróźb Rosji. Jeśli chcemy osiągnąć jakikolwiek sukces w relacjach z Rosją, w sytuacji kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, możemy osiągnąć sukces tylko jeśli zastosujemy brutalną siłę, bo tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję” - powiedział Duda cytowany przez amerykański dziennik.

Polecamy:

Ile wynoszą unijne kary dla Polski ws. praworządności. Kwota szokuje

Borsuk obiektem pożądania - hiszpańskie media chwalą polski pojazd bojowy

Prezydent dodał, że Zachód nie może traktować Rosji jako partnera biznesowego, bo ona nim nie jest.

Mówiąc o swoich relacjach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Duda stwierdził, że ukraiński przywódca dzwoni do niego dosłownie za każdym razem, kiedy ma jakąś potrzebę.

„Bierze słuchawkę, wybiera mój numer i mówi mi czego Ukraińcy potrzebują, czego potrzebują od nas, albo od innych krajów na całym świecie, bo my oczywiście nie mamy wszystkiego na stanie” - powiedział polski prezydent. Dodał, że nigdy nie prosi o nic w zamian, choć - jak odnotowuje „WSJ” - w zamian za przekazanie 200 czołgów T-72 Ukrainie Wielka Brytania ma wysłać Polsce swoje Challengery 2.

Eksport ukraińskiej pszenicy

Duda zdradził też, że prowadzi rozmowy w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiej pszenicy - stanowiącej 12 proc. światowego eksportu tego zboża - by ominąć rosyjską blokadę ukraińskich portów. Prezydent RP ma rozmawiać na ten temat m.in. podczas nadchodzącej wizyty w Egipcie, jednym z największych odbiorców ukraińskiego zboża.

Odnosząc się do obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, Duda ocenił, że są oni gwarantem tego, że rosyjskie ambicje imperialne nie wykroczą poza Ukrainę. Dodał, że polska oferta ustanowienia stałej bazy wojskowej USA w Polsce nadal jest aktualna. Zdaniem prezydenta, choć obecność amerykańskich wojsk nie jest stała w sensie ścisłym, to coraz bardziej ewoluuje w tym kierunku.

Jak twierdzi Pentagon, na razie rozmowy na temat ewentualnej stałej obecności wojsk amerykańskich w państwach wschodniej flanki NATO - za czym opowiedzieli się w Kongresie najwyżsi dowódcy wojskowi USA - jeszcze się nie rozpoczęły.

KW

Obejrzyj: Irena Stanowa: Pomagamy Ukrainie


Czytaj dalej:

Defilada zwycięstwa w Moskwie - Putin już nie może chwalić się tak jak dawniej

Rosyjsko-izraelska wojna dyplomatyczna. "Rząd rosyjski musi przeprosić Żydów"

Emerytka przez 2 tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Rosjanie rozjechali jej dom

Czy Rosjanie zaatakują Mołdawię i dlaczego Ukraina może nie zostać przyjęta do Unii

Turystyczny raj zmieni się w piekło? Mieszkańcy: komórkowy maszt zniszczy nadmorski kurort

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka