Borsuk obiektem pożądania - hiszpańskie media chwalą polski pojazd bojowy

Pojazd Borsuk, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Pojazd Borsuk, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Hiszpański dziennik “El Espanol” opublikował artykuł na temat pojazdu opancerzonego Borsuk. Ten wyprodukowany w Polsce bojowy wóz piechoty może być “wszechstronnym środkiem obrony w sytuacji ewentualnej rosyjskiej agresji” - stwierdzają dziennikarze.

Niezwykłe możliwości Borsuka

Gazeta odnotowuje, że polskie siły zbrojne mają już kilka prototypów tego pojazdu “zdolnego do działań zarówno na lądzie, jak i w wodzie”.

Borsuk, jak wskazuje hiszpański dziennik, łatwo dostosowuje się do terenu, a także ma wysokie zdolności ofensywne i defensywne, w tym m.in. wysoką odporność balistyczną. “Wytrzymuje bezpośrednie strzały z broni małokalibrowej i granatników przeciwpancernych, jak też eksplozje improwizowanych ładunków wybuchowych czy min” - napisał “El Espanol”.

Dziennik przypomina, że ten wyprodukowany przez Hutę Stalowa Wola bojowy wóz piechoty jest stosunkowo lekkim pojazdem, ważącym 25 ton w swojej wersji podstawowej, “co sprzyja jego możliwościom w wodzie”.

“El Espanol” twierdzi, że ogłoszona w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę przez władze Polski modernizacja armii będzie przejawiać się włączeniem do arsenału Wojska Polskiego właśnie takich pojazdów jak Borsuk.

Czytaj także: Defilada zwycięstwa w Moskwie - Putin już nie może chwalić się tak jak dawniej

To będzie rewolucja w polskiej armii

Jak informowała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", Huta Stalowa Wola przekaże cztery przedseryjne bojowe wozy piechoty o kryptonimie Borsuk wcześniej niż planowano. Zastąpią one 60-letnie BWP-1 rosyjskiej konstrukcji.

Dziennik zaznacza, że borsuki to broń epoki cyfrowej, wykorzystuje m.in. bezzałogową wieżę bojową i zaawansowane systemy walki. Według gazety decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej o rozpoczęciu produkcji pilotażowej partii tych wozów bojowych przyspieszyła wojna w Ukrainie. Pojazdy już niebawem zostaną poddane testom "w środowisku najbardziej zbliżonym do realnego pola walki".

ja

Wydatki na zbrojenia to marnotrawstwo? Gościem Rafała Wosia jest były wicepremier i minister finansów profesor Grzegorz Kołodko.Czytaj także:

Putin potrzebuje "więcej rosyjskiego mięsa armatniego". Wypowie oficjalnie wojnę 9 maja?

Emerytka przez 2 tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Rosjanie rozjechali jej dom

Niespodziewana deklaracja papieża Franciszka. Uwagę przykuwają jednak jego słowa o NATO

Wielki pożar pod Moskwą. Płonęły magazyny, w których drukuje się kremlowską propagandę

Ogromna wpadka gwiazdy amerykańskiej telewizji. Za wojnę obwinił rząd Bidena

Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo