Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Layen. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Layen. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Ile wynoszą unijne kary dla Polski ws. praworządności. Kwota szokuje

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 146
Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro - poinformował we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders w Parlamencie Europejskim.

3 maja - debata o praworządności w Polsce

Podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się debata na temat stanu praworządności w Polsce i na Węgrzech. W 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 1 mln euro (4,7 mln złotych) dziennie, by zapobiec temu, co nazwał "poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego i wartości UE".

Polecamy:

Borsuk obiektem pożądania - hiszpańskie media chwalą polski pojazd bojowy

Defilada zwycięstwa w Moskwie - Putin już nie może chwalić się tak jak dawniej

– Co do sytuacji w Polsce (...) Komisja poinformowała Radę o rozwoju wydarzeń w ostatnich miesiącach, w tym o kilku orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących podstawy porządku prawnego Unii – przekazał Reynders.

Komisarz wyraził żal, że „nie może dziś przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności w Polsce i na Węgrzech (...), mając jednocześnie nadzieję, że toczące się postępowanie w sprawie art. 7 umożliwi władzom polskim i węgierskim zastanowienie się, jak odpowiedzieć na wyrażone (przez KE – red.) obawy”.

Brudziński: Wasz Zielony Ład ma być zasilany ruskim gazem

W trakcie dyskusji głos zabrał m.in. europoseł Joachim Brudziński (PiS).

– Zacznę od słów, które dwa tygodnie po agresji Rosji na Ukrainę wypowiedziała była ambasador USA w Polsce (Georgette Mosbacher – red.), przyznając w tym samym wywiadzie, że sama często nie zgadzała się z polskim rządem: »Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami. Pora powiedzieć to głośno: jeśli chodzi o problem z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia, jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie« – zacytował europoseł.

Brudziński zwrócił uwagę, że „ponad 1 mln Ukraińców zostało porwanych i wysłanych do Rosji, często na Syberię”

– To wszystko dzieje się na naszych oczach. A co robicie wy, europejscy politycy? Politycy, którzy mają czelność dzisiaj pouczać polski rząd. Wasz Zielony Ład ma być zasilany ruskim gazem. Wasi przywódcy namawiają wasze firmy, by nie likwidować biznesów w Rosji, bo marzą wam się brudne, poplamione krwią ruble, które wymienicie na euro rzekomo już czyste. Tej plamy na honorze już nie zmyjecie. Historia wam tego nie zapomni. Możecie próbować ganić Polaków, ale to nasz kraj jest dzisiaj na ustach całego wolnego świata – przekonywał.

"Pozytywny krok" ze strony Polski

Komisarz Reynders przyznał w swoim przemówieniu, że KE z uwagą śledzi informacje dotyczące zmian w polskim ustawodawstwie mających na celu modyfikację mechanizmu dyscyplinarnego sędziów, mając zapewne na myśli zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

– Fakt, że jak się wydaje istnieje impuls w kierunku zreformowania mechanizmu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce jest pozytywnym krokiem – powiedział Reynders.

KW

Obejrzyj: Danuta Nierada, dyrektor kreatywna Fundacji State of Poland: "Polacy najlepszym narodem na świecie" 


Czytaj dalej:

Rosyjsko-izraelska wojna dyplomatyczna. "Rząd rosyjski musi przeprosić Żydów"

Emerytka przez 2 tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Rosjanie rozjechali jej dom

Czy Rosjanie zaatakują Mołdawię i dlaczego Ukraina może nie zostać przyjęta do Unii

Turystyczny raj zmieni się w piekło? Mieszkańcy: komórkowy maszt zniszczy nadmorski kurort

Ukraińscy spadochroniarze w akcji. Spektakularne nagranie z ataku na Rosjan

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka