Nowa oferta PKP Intercity. Klienci rzucili się na tanie bilety. System padł

Dynamiczne ceny biletów pojawiły się w czwartek we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Dynamiczne ceny biletów pojawiły się w czwartek we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Dynamiczne ceny biletów pojawiły się w czwartek we wszystkich kategoriach pociągów PKP Intercity. Nowa oferta okazała się na tyle atrakcyjna, że bardzo szybko zawiesił się internetowy system sprzedaży biletów – w wyniku przeciążenia serwerów.

Im mniej popularne połączenie, tym tańszy bilet

Do tej pory dynamiczny model sprzedaży biletów obowiązywały w pociągach klasy express (EIP i EIC). Od czwartku system obsługuje również tańsze połączenia - TLK oraz IC.

Polecamy:

Matura z matematyki. Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie?

IBRiS: Zjednoczona Prawica nadal na czele [SONDAŻ]

Nowe reguły są proste: im mniej popularne połączenie, tym tańszy bilet. Przewoźnik chce zachęcić potencjalnych podróżnych, aby korzystali z oferty kolejowej nie tylko w godzinach szczytu albo weekendy, ale także w nocy i przed południem.

Dzięki nowemu systemowi wiele ofert może być naprawdę atrakcyjnych. Z prostej przyczyny: nowe progi promocyjne będą łączyły się z ulgami ustawowymi, chociażby zniżkami emerycką czy studencką. Od promocyjnej ceny, dla osób uprawnionych, będzie dodatkowo naliczona ulga ustawowa.

Cena szybko może się zmienić

Kruczek polega na tym, że system „widzi” choćby skokowy wzrost zainteresowania poszczególnymi połączeniami, więc cena biletów może szybko zacząć się zmieniać. I w tym wypadku działa więc prosta zasada: kto pierwszy, ten lepszy. 

Przypomnijmy, że wcześniej cena biletu w klasach ekonomicznych zależała od tego, kiedy dokonywaliśmy zakupu biletu - im wcześniej, tym taniej. Jeśli na podróż zdecydowaliśmy się w ostatniej chwili, to za bilet płaciliśmy cenę bazową – najwyższą z możliwych.

Tańsze bilety - system się zawiesił

Nowa oferta najwyraźniej zachęciła klientów PKP Intercity do zakupów, bo w czwartek po 13.00 system się zawiesił.

Awaria systemu sprzedaży biletów w PKP Intercity okiem klienta wyglądała następująco: najpierw pojawiał się komunikat o błędzie, a później informacja, że strona odnotowała zwiększony ruch w systemie sprzedaży: „prosimy powtórzyć próbę za kilka minut lub w późniejszym terminie”.

Klienci mogą również skorzystać z aplikacji IC Mobile Navigator lub strony www.bilkom.pl.

Na błąd systemu zwrócił uwagę znany lewicowy naukowiec Michał Bilewicz: „Ktoś się orientuje, czy wyszukiwarka połączeń PKP intercity padła?”.


W styczniu spółka PKP Intercity podwyższyła ceny biletów, tłumacząc to inflacją i rosnącymi rachunkami za prąd.

Zlikwidowano wtedy - popularny wśród podróżników - bilet weekendowy, pozwalający na nieograniczoną liczbę przejazdów od piątku (19:00) do poniedziałku (6:00). W zamian wprowadzono karnet Multiprzejazd. Ta oferta obowiązuje w środku tygodnia: od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek.

KW

Obejrzyj: Lewy z Bicepsem: Obgadujemy Łukasza Warzechę


Czytaj dalej:

Szykują się kontrole ZUS-u. Lekarze mogą stracić uprawnienia do wystawiania L4

Najnowsze rosyjskie czołgi T-90M niszczone na froncie podczas inwazji na Ukrainę

Tusk i Hartwich chcą pomóc niepełnosprawnym. Awantura przed Sejmem

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i komisarz UE otworzyli GIPL - nowe połączenie gazowe

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców na rzecz Ukrainy. Ważne słowa Morawieckiego

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka