Podpisano ważny dokument pomiędzy Polską a Ukrainą. Jest plan odbudowy po wojnie

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Twitter/@Denys_Shmyhal
Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Twitter/@Denys_Shmyhal
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiadomił, że Polska oraz jego kraj podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Z racji bezpieczeństwa nie ujawnił jednak jego treści. Szmyhal podkreślił, że Ukraina ma przygotowany plan odbudowy po wojnie.

Ukraina docenia pomoc Polski 

- To był niezwykle owocny dzień, mieliśmy wiele spotkań międzynarodowych między innymi z premierami: Islandii, Szwecji i Polski – powiedział Szmyhal na konferencji prasowej.


Jak mówił, Polska od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na jego kraj niezwykle aktywnie i mocno wspiera Ukrainę m.in. w wymiarze pomocy humanitarnej, wojskowej i medycznej. Akcentował też, że Polska przyjęła wielu uchodźców, którzy potrzebowali schronienia. Większość jego rodaków chce wrócić do do domów. - Wszyscy liczymy na jak najszybsze zakończenie działań – zaznaczył. 

Umowa ws. bezpieczeństwa z Ukrainą 

- Podpisaliśmy dziś z premierem Mateuszem Morawieckim list, dokument, dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Niezwykle, bardzo ważny dokument. Nie mogę ujawnić jego treści, ale jest to ważny krok na rzecz przekazania Ukrainie specjalnej technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obrony – przekazał Szmyhal.

Premier Ukrainy podziękował także za organizację Konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Nawiązał do przedstawionego w czwartek przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego kompleksowego planu odbudowy ze środków Funduszu Odbudowy Ukrainy, do którego - jak mówił - "już napływają środki od darczyńców". 

- Wszyscy pokazaliśmy dziś ogromną solidarność! Łącznie na ten moment udało nam się zebrać aż 6,3 miliarda euro - napisał na Facebooku Morawiecki. 

- Dopilnujemy, aby te pieniądze i pomoc humanitarna dotarły do Ukraińców, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jak najszybciej. Wydamy je na mieszkalnictwo, szkolnictwo, transport i wsparcie rynku pracy. Nasze polskie systemy logistyczne skutecznie docierają do potrzebujących w najdalszych zakątkach obu krajów - zapewnił szef polskiego rządu. 

Plan odbudowy Ukrainy 

Prezydent Ukrainy łącząc się zdalnie z uczestnikami Międzynarodowej Konferencji Darczyńców powiedział, że przygotowywany jest kompleksowy plan odbudowy jego kraju po zakończeniu wojny. - Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które pozwolą nam na przywrócenie normalnego życia - powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że siły ukraińskie walczą z rosyjską agresją, ale to, jak zakończy się wojna, zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy. Podkreślał wagę wsparcia zarówno humanitarnego, jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych. Zełenski przypomniał, że Ukrainie potrzebne są ogromne zasoby finansowe - na cele wojskowe i humanitarne.

Plan odbudowy okupowanego kraju zakłada dwa aspekty. Po pierwsze - kraje, regiony, czy miasta partnerskie mają wziąć odpowiedzialność za odbudowę miasta, gminy, samorządu czy regionu Ukrainy. Po drugie - prezydent Ukrainy opracuje zestaw parametrów dla poszczególnych obszarów i we współpracy z partnerami międzynarodowymi - wyjaśnił Szmyhal.

MP, GW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka