Rosjanie odpuszczają! Rezygnują z udziału w obchodach w stolicy, poza jednym wyjątkiem

Rosyjska ambasada wycofuje się z uroczystości 9 maja w Warszawie, poza jednym szczegółem. Fot. Wikipedia
Rosyjska ambasada wycofuje się z uroczystości 9 maja w Warszawie, poza jednym szczegółem. Fot. Wikipedia
Ambasada rosyjskiego agresora zrezygnowała z udziału w tradycyjnej ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji "Nieśmiertelny pułk" - przekazała placówka w Warszawie. To koniec sporu o charakter uroczystości w "Dniu Zwycięstwa", które propaganda kremlowska uważa za początek "wyzwolenia".

W komunikacie ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie czytamy, że rezygnacja z udziału w głównych obchodach wiąże się z niezgodą na nie ze strony polskiego MSZ. 

Przeczytaj o sporze między Rafałem Trzaskowskim a MSZ ws. rosyjskich obchodów w stolicy

- Ambasada Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej z głęboką przykrością informuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej "nie rekomendowało" przeprowadzenia ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie (ul. Żwirki i Wigury) oraz akcji "Nieśmiertelny Pułk" w dniu 9 maja 2022 r., powołując się na to, że wskazane wydarzenia rzekomo są związane z rosyjską operacją specjalną na Ukrainie i sprzeczne z polskim Kodeksem Karnym ("publiczne nawoływanie do wszczęcia wojny napastniczej", "propaganda faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju" — i to o obchodach rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem, dzięki któremu dziś istnieje Państwo Polskie! — "nawoływanie do nienawiści") oraz z prawem polskim (zakaz używania symboli "wspierających agresję rosyjską") - argumentuje rosyjskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w RP. 

Jak argumentuje strona rosyjska, rezygnacja z obchodów 9 maja ma na celu ochronę Rosjan i uczestników obchodów przed "prześladowaniami". - Ambasada uważa taką interpretację naszej tradycyjnej uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa za absurdalną i nieuzasadnioną, jednak w obecnej sytuacji nie możemy liczyć na to, że władze polskie zapewnią właściwy porządek publiczny w czasie jej przeprowadzenia. W związku z tym, żeby nie narażać jej uczestników spośród obywateli polskich i rodaków rosyjskich na zagrożenie ich bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań pod fałszywymi pretekstami, rosyjska placówka dyplomatyczna postanowiła tym razem zrezygnować z ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji "Nieśmiertelny Pułk" w trybie tradycyjnym - czytamy w komunikacie rosyjskiej ambasady w Polsce. 

Jest jednak wyjątek. - Niemniej jednak Ambasador Rosji w Polsce Sergey Andreev złoży wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie zgodnie z planem 9 maja 2022 r. o godz. 12.00 - podkreślono.    

Zobacz: 

Rosja chwali się, że zniszczyła dostawy NATO i z Europy. Ostrzelała to miejsce

Czeczko pochowany na Białorusi. Wstrząsające obrazki z pogrzebu zdrajcy

Zwykli orkowie nie mają lekko. Na Ukrainie kadyrowiec okradł rosyjskiego sołdata

Młoda Rosjanka chciała walczyć za Putina. Znalazła śmierć w MariupoluGW


Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura