Awantura o rosyjskie obchody w Warszawie. MSZ kontra Trzaskowski

Rafał Trzaskowski: "Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie". Fot. PAP/EPA/Canva
Rafał Trzaskowski: "Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie". Fot. PAP/EPA/Canva
Szef MSZ Zbigniew Rau oczekuje, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zgodzi się na planowane przez ambasadę Rosji zgromadzenie publiczne w Warszawie 9 maja - przekazał w sobotę dziennikarzom rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Awantura o rosyjskie obchody 9 maja w Warszawie

– Minister spraw zagranicznych oczekuje, że w związku z aktualnym kontekstem międzynarodowym wynikającym z bezprawnej agresji rosyjskiej na Ukrainę prezydent miasta stołecznego Warszawy nie udzieli zgody na planowane przez ambasadora i ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie zgromadzenie publiczne w dniu 9 maja – przekazał Jasina w rozmowie z dziennikarzami.

Polecamy:

Rosjanie bombardują Ukrainę. Wybuchy w Odessie [WIDEO]

Robota Bayraktara, kuter poszedł na dno. Gigantyczne straty Rosjan

Wcześniej w sobotę prezydent Warszawy napisał w mediach społecznościowych, że ambasada Rosji chce uczcić 9 maja w Warszawie i o wsparcie zwróciła się do MSZ. „Stanowczo się temu sprzeciwiam. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna do tej inicjatywy przyłożyć ręki. Więcej - powinno się jej zakazać. Nie ma mojej zgody na święto agresora w Warszawie” - napisał Trzaskowski. Do wpisu załączył skan pisma do szefa MSZ Zbigniewa Raua w tej sprawie.

Przydacz krytykuje wypowiedzi Trzaskowskiego

Do wpisu Trzaskowskiego odniósł się na Twittrze wiceszef MSZ Marcin Przydacz, który napisał, że ze zdumieniem przyjmuje korespondencję prezydenta stolicy.

„MSZ RP nie planował udzielać Ambasadzie Federacji Rosyjskiej wsparcia i takiego wsparcia nie udzieli. W odpowiedzi na notę - przekazaliśmy Ambasadzie Rosji nasze negatywne stanowisko. Uprzejmie też informuję pana prezydenta, że MSZ RP nie jest organem władnym do zakazywania uroczystości na terenie Warszawy. W przypadkach prawem przewidzianych może to zrobić prezydent miasta Warszawy” - napisał Przydacz.


Stołeczny Ratusz wydał oświadczenie

Po wpisach Trzaskowskiego i Przydacza, stołeczny ratusz wydał też oświadczenie. Napisano w nim, że urząd m.st. Warszawy otrzymał do wiadomości pismo z Ministerstwa Spraw Zagranicznych adresowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak pisze ratusz, wynika z niego, że ambasada Federacji Rosyjskiej planuje na 9 maja – dzień obchodzony w Rosji jako koniec wojny II wojny światowej – uroczystość złożenia wieńców na cmentarzu-mauzoleum żołnierzy radzieckich w Warszawie.

W tym samym piśmie MSZ poinformowało, że „z uwagi na kontekst polityczny brak jest uzasadnienia dla udzielania wsparcia wykraczającego poza wymagania określone obowiązującymi przepisami” - przytacza stanowisko MSZ stołeczny ratusz.

KW

Obejrzyj: Tomasz Terlikowski: "Mam nadzieję, że Putin zostanie zabity"


Czytaj dalej:

Luksusowy jacht zarekwirowany we włoskim porcie. "Należał do Putina"

Wojciech Mann nie zostawia suchej nitki na papieżu Franciszku. „Skandaliczne opinie”

Nocne Wilki w Berlinie. Putinowski gang motocyklowy w tym roku niepokoi Niemców

Talibowie wprowadzają ekstremalne prawo w Afganistanie. Kobiety będą miały problem

Morawiecki pełen nadziei. "W ostatecznym rozrachunku Rosja poniesie porażkę"

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka