Talibowie wprowadzają ekstremalne prawo w Afganistanie. Kobiety będą miały problem

Hibatullah Akhundzad przywódca Afganistanu i talibów ogłosił, że kobiety są zmuszone do noszenia w przestrzeni publicznej burki zakrywającej całe ciało. Fot. pxhere.com
Hibatullah Akhundzad przywódca Afganistanu i talibów ogłosił, że kobiety są zmuszone do noszenia w przestrzeni publicznej burki zakrywającej całe ciało. Fot. pxhere.com
Hibatullah Akhundzad, przywódca Afganistanu i talibów ogłosił, że kobiety są zmuszone do noszenia w przestrzeni publicznej burki zakrywającej całe ciało. W grudniu w tym samym kraju wprowadzono również nakaz, że bez asysty mężczyzny kobieta nie może podróżować.

O dekrecie wydanym przez najwyższego przywódcę poinformowała agencja AFP.

"Kobiety powinny nosić czadori (burkę zakrywającą całe ciało), ponieważ wypływa to z tradycji i jest oznaką szacunku"

AFP mówi, że nakaz tyczy się kobiet, "które nie są zbyt stare lub zbyt młode" do zakrywania twarzy z wyjątkiem oczu. Dekret stanowi także, że kobiety "powinny pozostawać w domu", gdy nie wykonują żadnych ważnych prac na zewnątrz. 

Kobieta nie może podróżować bez asysty mężczyzny

Wprowadzenie nakazu zakrywania całego ciała to nie pierwszy pomysł rządzących talibów. W grudniu poprzedniego roku rządzący wprowadzili w Afganistanie również zakaz podróżowania kobiet bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 km. Wszyscy przewoźnicy, którzy złamią ten nakaz podlegają karze. 

Rzecznik Sadeq Akif Muhadżir z Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom, który przedstawiał to zalecenie, zaznaczał wówczas, że sformułowanie w przepisach: "jeśli nie towarzyszą im (kobietom) bliscy krewni", tyczy się wyłącznie do mężczyzn. 

Talibowie podczas swoich rządów wprowadzili już szereg praw m.in. obowiązek noszenia przez kobiety zakrywających całą twarz burek, zakaz pracy zarobkowej i edukacji dla nich, czy zakaz słuchania muzyki. Talibowie znani są również z prześladowania mniejszości religijnych. 

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo