Nowe emerytury od lipca. Czternasta emerytura może być wcześniej

Emeryci ze świadczeniami 2600-2900 skorzystają najwięcej, fot. gov.pl
Emeryci ze świadczeniami 2600-2900 skorzystają najwięcej, fot. gov.pl
Obniżka PIT z 17 do 12 proc., którą przegłosował Sejm, będzie mieć wpływ także na wysokość wypłat emerytur i rent. Dobre wieści także dla tych emerytów, którzy czekają na czternastą emeryturę - jest szansa, że w tym roku zostanie ona wypłacona wcześniej.

Jakie emerytury od lipca 2022

Osoby otrzymujące emerytury w wysokości do 2,5 tys. zł brutto nic nie skorzystają na tej zmianie (o ile nie mają innych dodatkowych dochodów opodatkowanych PIT), bowiem cały dochód z takiej emerytury mieści się w kwocie zwolnionej z podatku – 30 tys. zł.

Z kolei emeryci mający od 2,6 zł do 5 tys. zł będą zyskiwać najwięcej. Emerytury mogą zrosnąć nawet o 150 zł miesięcznie w porównaniu do marcowych wypłat. Od świadczeń w kwocie 5 tys. zł i więcej zysk będzie topniał.

- Wynika to z większego udziału części świadczenia, które jest opodatkowane po przekroczeniu 30 tys. zł tzw. kwoty wolnej. Jednak im wyższe świadczenie, tym realna korzyść jest mniejsza – komentuje dla "Faktu" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Przeczytaj: Sejm zdecydował, nadchodzą wielkie zmiany w podatkach. Ustawa przyjęta wraz z poprawkami

Rząd nie rezygnuje z czternastej emerytury

Rząd ujawnił również "Projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów", czyli tzw. czternastą emeryturę. Zgodnie z nim wyniesie ona 1338,44 zł brutto. Ponieważ rząd zaproponował zwolnienie czternastych emerytur z podatku PIT, potrącona z nich zostanie jedynie składka zdrowotna, zatem emeryci otrzymają netto 1217,98 zł.

"Proponuje się, by kolejne dodatkowe roczne świadczenia pieniężne zostały wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w sierpniu 2022 r., z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty we wrześniu i październiku 2022 r." – napisano w projekcie.

Czternasta emerytura będzie wcześniej?

O możliwości wcześniejszej wypłaty czternastej emerytury mówił w Radiu Zet Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju i wsi.  – Jeśli wzrost cen będzie się utrzymywał, a w sierpniu bądź wrześniu może nastąpić szczyt wzrostów, to wtedy ta „czternastka” będzie bardziej potrzebna niż w listopadzie czy grudniu – powiedział Kowalczyk.

Nie wykluczył wypłaty "czternastki" już w sierpniu. -  Ja bym za tym optował w przypadku utrzymywania się wzrostu cen. Płaca nadąża za inflacją, natomiast emerytury nie – dodał wicepremier.

Dla kogo czternasta emerytura?

Czternasta emerytura  przysługuje osobom, które nie miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na dzień 31 lipca 2022 r. oraz wysokość ich świadczenia nie przekracza kwoty 4188,44 zł.

Pełną czternastą emeryturę dostaną te osoby, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W sytuacji, gdy ktoś otrzymuje więcej, będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Polega na tym, że kiedy emeryt ma np. 3000 zł brutto, będzie miał zmniejszoną czternastkę o 100 zł itd. Najniższa możliwa czternastka to 50 zł.

ja

Czytaj także:

Zabójstwo Polaka na Nowym Świecie. Policja szuka sprawców [WIDEO] 

Inflacja uderza w nasze kieszenie. Jest wysoka, a będzie gorzej

Bayraktary w akcji. Zniszczyły kilka pozycji Rosji na Wyspie Węży

Mazurek w mailach ze skrzynki Dworczyka. Chodziło o Manna, rozpętała się burza

Krystian Ochman w finale Eurowizji. Jak sobie poradził w półfinale? Kim jest?

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo