Łukaszenka zakazał sprzedaży książki "Rok 1984" Orwella

Według niezależnego portalu "Nasza Niwa" na Białorusi została zakazana książka "Rok 1984” George’a Orwella. Źródło: Serge Serebro/Wikimedia Commons, flickr.com
Według niezależnego portalu "Nasza Niwa" na Białorusi została zakazana książka "Rok 1984” George’a Orwella. Źródło: Serge Serebro/Wikimedia Commons, flickr.com
Według niezależnego portalu "Nasza Niwa" na Białorusi została zakazana książka "Rok 1984” George’a Orwella. Tygodnik informuje, że jest w posiadaniu kopii rozporządzenia nakazującego wycofanie ze sprzedaży książki.

"Usunąć ze sprzedaży wszystkie warianty książki G. Orwella +Rok 1984+. O wykonaniu zameldować do 19 maja” – brzmi rozporządzenie przez reżim w Białorusi. Portal "Nasza Niwa" nie opublikował skanu dokumentu, gdyż jak twierdzi, mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu jego źródłom. 

"Rok 1984"

Książka pierwszy raz ukazała się w 1949 roku w Wielkiej Brytanii. Spowodowane było to tym, że opisana tam rzeczywistość bardzo przypominała radziecką. "Rok 1984" był zakazany do roku 1987 w krajach ZSRR. 

W roku 1992 powieść doczekała się tłumaczenia na język Białoruski, a dokonał go wybitny tłumacz Sierhiej Szupa. Wydawanie wznowiono w roku 2020 przez Wydawnictwo Andreja Januszkiewicza i od razu zajęła 4. miejsce na liście bestsellerów.

Wydawca i jego współpracowniczka w więzieniu 

16 maja w Mińsku doszło do zatrzymania Andreja Januszkiewicza i jego współpracownicy Nastji Karnatskaji. Wydawcy zasądzono 10 dni aresztu administracyjnego, a jego współpracownicy 13 za "drobne chuligaństwo”.

Co ciekawego, tego samego dnia Januszkiewicz otworzył nową księgarnie, gdzie znajdowały się książki w języku białoruskim. Według "Nasza Niwa" przeprowadzono tam rewizję i skonfiskowano ponad 200 tytułów. 

Januszkiewicz został oskarżony przez propagandystkę Ludmiłę Gładką o korespondowanie z biurem Swiatłany Cichanowskiej. Jego pracownicy natomiast mieli być zaangażowani w redagowanie niektórych destrukcyjnych kanałów na Telegramie.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka