Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER

Kanclerz Scholz chce rozszerzyć UE o sześć państw. Nie ma tam Ukrainy

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, przekreślił szanse na szybkie przystąpienie Ukrainy do UE, mówiąc, że "nie ma drogi na skróty do UE".

W czwartkowym wystąpieniu w niemieckim parlamencie powiedział, że prezydent Francji Emmanuel Macron miał rację, mówiąc, że proces przystąpienia do UE "nie jest kwestią kilku miesięcy czy kilku lat". Z tego powodu Wspólnota powinna skupić się na zaoferowaniu Ukrainie pomocy gospodarczej.

Kanclerz powiedział, że przyjęcie do UE jest  "jedyne słuszne wobec sześciu krajów Bałkanów Zachodnich". Sześć krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE - Czarnogóra, Serbia, Albania, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo - było, jak powiedział Scholz, "od lat zaangażowanych w intensywne reformy przygotowujące do akcesji".

- Dziś bardziej niż kiedykolwiek integracja [z UE] leży w naszym własnym interesie strategicznym - powiedział, przywołując wysiłki Rosji zmierzające do zwiększenia jej wpływów w tym regionie.

- Chodzi o nasze własne bezpieczeństwo, którego nie osiągniemy bez stabilnych, europejskich Bałkanów Zachodnich - dodał.

Niemcy poparły też pomysł utworzenia "funduszu solidarności" finansowanego ze środków UE i partnerów międzynarodowych, który miałby na celu odbudowę zniszczonej infrastruktury Ukrainy po zakończeniu wojny z Rosją i "ożywienie ukraińskiej gospodarki".

ja

Czytaj także:

Kubica wraca do bolidu F1! Przed nim ważne zadanie przed Grand Prix Hiszpanii

Putin zwolnił ważnych dowódców. To kara za niepowodzenia na Ukrainie

Polska wyśle wojsko na pomoc do tych krajów, gdy zaatakuje Putin? Deklaracja Morawieckiego

TVP dostała naganę za "nuklearny atak Putina" i Tuskowe "für Deutschland"
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj66 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka