Komitet Polityczny PiS zatwierdził zmiany. Nazwiska poznamy do 15 czerwca

Warszawa, 20.05.2022. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski (C0L) oraz rzecznik tej partii Radosław Fogiel (C-P) podczas wypowiedzi dla mediów po zakończonym posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, 20 bm. Politycy PiS
Warszawa, 20.05.2022. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski (C0L) oraz rzecznik tej partii Radosław Fogiel (C-P) podczas wypowiedzi dla mediów po zakończonym posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, 20 bm. Politycy PiS
Prezes PiS do 15 czerwca powoła 94 nowych pełnomocników okręgowych partii, nie będą mogły to być osoby pełniące funkcje ministerialne, wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu - poinformował w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

W piątek zebrał się Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził zaproponowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego zmiany w strukturze ugrupowania. Główne założenia zmian, to nowy podział struktury i wprowadzenie zakazu łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów.

Sobolewski: prezes PiS powoła nowych 94 pełnomocników okręgowych

Sobolewski po zakończeniu posiedzenia powiedział dziennikarzom, że Komitet Polityczny przychylił się do wniosku prezesa. "Do 15 czerwca będą powoływani nowi pełnomocnicy okręgowi, którzy swoje urzędowanie rozpoczną z dniem 1 lipca" - poinformował. Wyjaśnił, że będą to 94 okręgi dostosowane swoim zakresem terytorialnym do okręgów senackich. "Ich zadaniem będzie przygotowanie nowych struktur do zjazdów okręgowych, gdzie będą wybierane nowe zarządy okręgowe" - poinformował. Zaznaczył, że zjazdy okręgowe odbędą się w dalszej perspektywie.

Sobolewski zastrzegł też, że pełnomocnicy okręgowi nie będą mogli pełnić funkcji ministerialnych, wiceministerialnych oraz być członkami prezydium Sejmu czy Senatu. Zaznaczył, że na poziomie obecnych 41 okręgów jest 12 osób, które łączą funkcję centralne i w okręgach.

Dopytywany, kto będzie wybierał nowych pełnomocników, odparł: "w PiS mamy ten przywilej i zaszczyt, że ostateczne słowo, decydujące należy zawsze do prezesa PiS". "Pan prezes będzie powoływał pełnomocników okręgowych" - dodał.

"Ani nikt nie zrezygnuje, ani nikt nie wybiera (...) pan prezes zdecyduje o powołaniu nowych 94 pełnomocników okręgowych do 15 czerwca" - podkreślił.

Czytaj: Potężna awaria na Dworcu Centralnym, wszystko stoi. Perony pękają w szwach

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany, czy zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi ma dotyczyć wyłącznie pełnomocników czy też szefów okręgów odparł, że docelowo ma dotyczyć prezesów zarządów, pełnomocnik "jest formą przejściową".

Fogiel wyjaśnił też, dlaczego powołanych zostanie 94 pełnomocników, a nie 100. Jak mówił, jest to podyktowane przyczynami "czysto organizacyjno-racjonalnych". "Jeśli w Warszawie jako mieście mamy cztery okręgi senackie, to jest to zupełnie pozbawione sensu tworzyć cztery struktury regionalne PiS. Jest jeszcze kilka takich miast, stad nie 100 a 94" - mówił.

Sobolewski: Nie ma przesłanek ku przeprowadzaniu przedterminowych wyborów

Sobolewski dodał też, że w tej chwili nie zachodzą żadne przesłanki, by przeprowadzać jakiekolwiek przedterminowe wybory.

"W tej chwili jeszcze raz powtórzę, że nie zachodzą żadne przesłanki do tego, aby były jakiekolwiek przedterminowe wybory. Wybory parlamentarne zakładamy, że odbędą się w konstytucyjnym terminie na jesieni przyszłego roku" - podkreślił.

Z kolei Fogiel pytany o prace nad zmianami w ordynacji wyborczej zaznaczył, że "żadnych decyzji co do zmiany ordynacji nie ma". "Oczywiście takie analizy trwają nie tylko w naszej partii. Jestem przekonany, że trwają również w partiach opozycyjnych, trwają na katedrach politologicznych rozmaitych uczelni. O tym warto rozmawiać, bo procedura wyborcza powinna za każdym razem być konstruowana w ten sposób, aby w jak najlepszy sposób odzwierciedlać wolę obywateli i przekładać ją na konkretny układ demokracji parlamentarnej" - powiedział wicerzecznik PiS. 

SW

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka