Sędzia Waldemar Żurek z zarzutami dyscyplinarnymi.
Sędzia Waldemar Żurek z zarzutami dyscyplinarnymi.

Waldemar Żurek kontra rzecznik dyscypliny. Spór aż o 64 orzeczenia wydane przez sędziego

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab dopatrzył się błędów w dacie 64 orzeczeń wydanych przez Waldemara Żurka. Teraz stawia się mu kolejne zarzuty dyscyplinarne. Krakowski sędzia odpiera je, twierdząc, że jest niewinny.

O zarzutach poinformowali opinię publiczną rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab i jego zastępca Michał Lasota. 

Zobacz: Ziobro nie będzie zadowolony z wyników tego sondażu. Polacy o reformie sądownictwa

"Sfałszowane daty"

Przed tygodniem sędziemu Waldemarowi Żurkowi zarzuty dyscyplinarne są efektem postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. - Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Ż. będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2012-2018, przynajmniej w 64 sprawach wedle naszych ustaleń dopuścił się fałszu sygnowanych przez siebie orzeczeń, polegającego w wiodącym zakresie na podaniu nieprawdziwej daty wydania tych orzeczeń - opisał rzecznik Schab. 

W jego opinii, wielomiesięczna weryfikacja dokumentów KRS wykazała, iż sędzia Żurek uczestniczył w posiedzeniach Rady w Warszawie i w innych miastach w czasie, kiedy miały zostać wydane orzeczenia krakowskiego sądu z jego udziałem.

- Sędzia nie mógł zatem pobierać diety za udział w posiedzeniu KRS, będąc w Warszawie, a jednocześnie wyrokować w Krakowie – argumentował Schab.   

Czytaj: Putin ma się czego bać. Szpieg ujawnia, ile zostało mu czasu

Kim jest Waldemar Żurek 

Zarzuty są poważne - dotyczą przestępstwa przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, ściganego z urzędu. Rzecznik Schab nie wykluczył zawiadomienia prokuratury w tej sprawie. W sprawie przesłuchano sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie i Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 

Sprawdź: Kuriozalne sceny w Luwrze. Mężczyzna przebrany za kobietę rzucił tortem w Mona Lisę

Sędzia Waldemar Żurek był członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sadownictwa do 2018 r. Należy do stowarzyszenia sędziowskiego "Themis". Należy do grona krytyków reformy sądownictwa wprowadzanej przez rząd PiS, uczestniczył w protestach antyrządowych.

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo