Iran z zaskakującą deklaracją. Ochłodzenie relacji z Rosja?

Szef irańskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim fińskim odpowiednikiem. Zapewnił o gotowości do rozszerzenia współpracy między tym dwoma krajami, a także nazwał konflikt w Ukrainie "wojną". (fot. Wikipedia)
Szef irańskiej dyplomacji rozmawiał ze swoim fińskim odpowiednikiem. Zapewnił o gotowości do rozszerzenia współpracy między tym dwoma krajami, a także nazwał konflikt w Ukrainie "wojną". (fot. Wikipedia)
Hosejn Amir Abdollahijan, szef irańskiej dyplomacji zaapelował o zakończenie wojny w Ukrainie. Kwestię rosyjskiej agresji poruszył on podczas rozmowy ze swoim fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto.

Jak zauważa Wirtualna Polska, słowa płynące z Teheranu są mocno zaskakujące, ponieważ jak dotąd Iran był traktowany jako partner Moskwy.

Irański dyplomata rozmawiał ze swoim fińskim odpowiednikiem w kontekście zawartych porozumień podczas wizyty ministra spraw zagranicznych Finlandii w Teheranie. Szef irańskiego MSZ zapewnił też o gotowości do rozszerzenia współpracy między Teheranem a Helsinkami.

Stanowisko Iranu ws. wojny w Ukrainie

Dyplomaci rozmawiali również o wojnie w Ukrainie.

— Islamska Republika Iranu jest przeciwna wojnie i wzywa obie strony konfliktu w Kijowie i Moskwie do dialogu i zakończenia wojny, a rozwiązania upatruje w dyplomacji i dialogu — mówił Abdollahijan, cytowany przez oficjalny rządowy serwis Iranu.

WP zauważa, że samo nazwanie przez niego konfliktu w Ukrainie "wojną" może świadczyć o ochłodzeniu relacji Iranu z Rosją. 

Moskwa pozostaje jednocześnie skonfliktowana z Finlandią za sprawą wniosku tego kraju o wejście do NATO. Spotkał się on ze stanowczą reakcją ze strony Kremla.

Iran liczy na silne porozumienie z USA

Szef MSZ Iranu skrytykował również bezczynność Stanów Zjednoczonych w kontekście prowadzonych w W Wiedniu negocjacji na temat irańskiego atomu. Abdollahijan podkreślił wolę swojego kraju do wypracowania silnego i trwałego porozumienia z USA.


RB


Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka