Prezydenci Duda i Biden odbyli rozmowę telefoniczną. O czym rozmawiali?

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Źródło: PAP/Tomasz Wiktor
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Źródło: PAP/Tomasz Wiktor
Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem. Jak tłumaczy, rozmawiali o wojnie na Ukrainie, a także m.in. o zbliżających się szczytach Dziewiątki Bukareszteńskiej i NATO.

"Zakończyła się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem" - powiedział Szrot w środę wieczorem.

O czym rozmawiali? 

Jak zaznaczył Szrot, rozmowa dotyczyła szczytów: Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbędzie się w piątek w Bukareszcie oraz czerwcowego szczytu NATO, który będzie miał miejsce w Madrycie.

Według niego prezydenci rozmawiali o wojnie na Ukrainie, wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy gospodarczej i współpracy dotyczącej bezpieczeństwa Polski oraz USA.

Duda i Biden mówili też o terminach kolejnych swoich rozmów. "Prezydenci z pewnością spotkają się w Madrycie. Co do wcześniejszych spotkań - nie wiem. Wiem, że na pewno są planowane kolejne rozmowy telefoniczne" - powiedział Szrot.

Jak powiedział dziennikarzom oczekującym na wylot samolotu do Portugalii, rozmowa trwała ok. pół godziny.

Leci pomóc Ukrainie 

Andrzej Duda po zakończeniu rozmowy z Bidenem udaje się Portugalii. To początek jego podróży po południowej Europie. Celem kolejnych wizyt jest lobbowanie za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Na początku w podróży towarzyszyć mu miała prezydent Słowacji Zuzanna Czaputova. Jednak z powodu otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa musiała zrezygnować. 

O zamiarze lobbowania wśród przywódców państw zachodniej Europy za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej prezydenci Polski i Słowacji poinformowali na początku maja na spotkaniu w Bratysławie.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka