Wojna na spoty PiS i PO. "Polityka nienawiści" kontra "Zobaczcie różnicę"

Kadry ze spotów PiS i PO
Kadry ze spotów PiS i PO
PiS opublikowało w niedzielę nowy spot, w którym przekonuje, że program PO to m.in.: "zlikwidowanie 500+", "polityka nienawiści", "podwyższenie wieku emerytalnego" i "uzależnienie się od Rosji". Dzień wcześniej Platforma Obywatelska pokazała spot, w którym wskazuje na różnice w spotkaniach z wyborcami między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim.

PiS pokazuje, jaki jest program PO

W spocie pokazano zestawienie króciutkich fragmentów wypowiedzi najważniejszych polityków PO. Nie są one datowane, nie jest też podane, w jakim kontekście padały. Na ich tle pojawiają się duże napisy - odpowiedzi na zadane na początku spotu pytanie - "Program PO?".Tłem dla napisu: "Zlikwidowanie 500+" jest wyimek z wywiadu wiceszefowej Platformy Izabeli Leszczyny, w którym pytana o 500+ przyznała, że nie poprawiło ono sytuacji demograficznej w Polsce. - Ani nie poprawiło jakości życia, tak naprawdę - mówi na nagraniu posłanka.

Przeczytaj: Kaczyński o Tusku: Jest po złej stronie mocy, jego pogląd jest zbieżny rosyjską propagandą

W filmie wystąpili liderzy opozycji

W spocie zamieszczono też fragment wystąpienia szefa Platformy Donalda Tuska z jednego ze spotkań z wyborcami. Na padające z sali - w spocie wyciszone - słowa krytyki, odpowiadał: "Nie znam pani sympatii politycznych, ani na kogo pani głosuje, chociaż coś tam się domyślam oczywiście". W zwolnionym tempie powtórzono towarzyszący tym słowom gest ręki Tuska. Całość podpisano wersalikami: "Polityka nienawiści".

Zamieszczono też m.in. starszą wypowiedź Tuska: - Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, aby mówić kategorycznie "nie" inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji". Według PiS-u zdanie to ma być dowodem, że w programie PO jest: "Uzależnienie się od Rosji".

W spocie uwzględniono też wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Na jednej z konferencji mówił, iż rozmawiał z szefową KE Ursulą von der Leyen i wyraził nadzieję, że KE będzie stawiała Polsce dodatkowe warunki dotyczące wypłaty środków z KPO. Podpisano: "Donoszenie na Polskę".

Ponadto w spocie widzimy m.in. fragment wystąpienia szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza z czasów rządów PO-PSL, kiedy podczas debaty w Sejmie nad podwyższeniem wieku emerytalnego mówił, że projekt podwyższający i zrównujący wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powstał "w wyniku wypracowanego kompromisu koalicji PO i PSL".

Izabela Leszczyna, komentując spot, podkreśliła w rozmowie z PAP, że "kłamliwych spotów nie trzeba komentować". - Przyzwoici ludzie i tak wiedzą, co o nich myśleć i po co są fabrykowane - podkreśliła wiceszefowa PO.

Spot Platformy: Znajdź różnice

Spot PiS jest prawdopodobnie odpowiedzią na opublikowany dzień wcześniej klip PO, który pokazuje różne podejście do spotkań z wyborcami. Z jednej strony mamy reżyserowane spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim w Sochaczewie, a z drugiej spotkanie z Donaldem Tuskiem, sugerujące, że wszystko na nim odbywało się spontanicznie. Wyborcy z publiczności mogli dostać mikrofon do ręki i swobodnie zadawać niewygodne pytania, natomiast na spotkaniu z prezesem PiS pytania odczytywane były z kartki. Tusk po spotkaniu miał czas dla swoich sympatyków, a Kaczyńskiego tłumaczono obowiązkami.

 Jak widzicie, można zorganizować spotkanie bez barierek, kordonów policji, ochroniarzy i specjalnie przygotowanych na kartkach pytań – mówiono na zebraniu z Tuskiem. Na koniec pokazano jak moderator spotkania w Sochaczewie instruuje publiczność, że ta ma krzyczeć "Jarosław, Jarosław", dopóki prezes nie powie "dziękuję, dziękuję".

ja

Czytaj także:

Mobbing w "Newsweeku"? Komisja bada zachowanie Lisa wobec podwładnych

Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią ukończone. SG: prace idą zgodnie z planem

Amerykanie wściekli na Kongres. Masowe protesty ws. zaostrzenia dostępu do broni

Gdy wylądowali, od razu rzucili się do ucieczki. Tajemniczy samolot w Bułgarii
Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka