Szlachetna inicjatywa noblistek. Przyjeżdżają do Polski wesprzeć uchodźczynie z Ukrainy

Trzy noblistki udadzą się do Polski i na Ukrainę, by wesprzeć uchodźczynie. (fot. Flickr/manhhai)
Trzy noblistki udadzą się do Polski i na Ukrainę, by wesprzeć uchodźczynie. (fot. Flickr/manhhai)
Trzy laureatki pokojowej Nagrody Nobla udadzą do Polski oraz na Ukrainę, aby być świadkiem doświadczeń kobiet wysiedlonych z Ukrainy oraz by docenić wysiłki mające na celu ratowanie życia kobiet, społeczności oraz organizacji.

Laureatki w dniach 20-24 czerwca wysłuchają ukraińskich kobiet oraz zapytają je o najlepszy sposób wspierania ich pracy na rzecz pokoju. Spróbują także ustalić, w jaki sposób można zapewnić, że ich głos zostanie wysłuchany.

Noblistki apelują o pokój

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, delegacja odbędzie się w kontekście trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Noblistki wzywają do negocjacji w celu zakończenia tej brutalnej i niszczycielskiej wojny. Domagają się także natychmiastowego zakończenia przemocy.

Ciężka praca w celu ratowania życia

Ukrainki, niezrażone inwazją, przemocą i wysiedleniem, ciężko pracują nad ratowaniem życia i budowaniem pokoju. Jak podkreślaja organizatorzy, negocjacje, pomoc humanitarna i procesy odbudowy muszą zapewnić wysłuchanie głosów kobiet, poszanowanie praw człowieka, poszanowanie prawa międzynarodowego oraz odrzucenie przemocy i militaryzacji.

Laureatki Nagrody Nobla Tawakkul Karman z Jemenu, Leymah Gbowee z Liberii i Jody Williams z USA odwiedzą w Krakowie oraz Rzeszowie ośrodki dla uchodźców, międzynarodowe organizacje humanitarne, lokalnych działaczy i urzędników.

Nobel Women’s Initiative organizuje delegację we współpracy z The Azadi Project i innymi organizacjami partnerskimi.

image

Nobel Woman's Initiative

Inicjatywa wykorzystuje prestiż Pokojowej Nagrody Nobla oraz odwagę jej laureatek, w celu zwiększenia siły i widoczności ruchów kobiet działających na całym świecie na rzecz pokoju, sprawiedliwości i równości.

— Pracujemy nad wzmocnieniem i rozszerzeniem wysiłków feministycznych na rzecz promowania pokojowych rozwiązań wojny, przemocy i militaryzmu — podkreślają organizatorzy.

Inicjatywie przewodzą laureatki pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams (USA), Shirin Ebadi (Iran), Rigoberta Menchú Tum (Gwatemala), Leymah Gbowee (Liberia) i Tawakkol Karman (Jemen). 

The Azadi Project

Projekt Azadi to organizacja non-profit z siedzibą w USA, która działa na rzecz wzmocnienia głosu uchodźczyń na całym świecie, rozwijając w nich umiejętność opowiadania historii oraz zapewniając wsparcie psychospołeczne w osiedlach uchodźców na całym świecie.

Od momentu powstania, Azadi pomogło ponad pięciu tysiącom kobiet–uchodźcom poprzez sesje Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS), a także inne programy.


RB


Czytaj dalej:

Anita Włodarczyk przekazała fatalną wiadomość. Potwierdziło się najgorsze

Kopał w ogrodzie, gdy nagle trafił na dziwny przedmiot. Służby od razu ruszyły na miejsce

Pracownik Google'a zaczął mówić, od razu go zawiesili. "AI zyskała samoświadomość"

TVP. Poseł PO wyciągnął na antenie zapiski o inflacji. Realizator natychmiast zareagował

Molestowanie nieletniego w Krakowie. Prokuratura znów zajmuje się kard. Dziwiszem

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka