Banknot z Lechem Kaczyńskim uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku

Banknot z Lechem Kaczyńskim najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021, fot. NBP
Banknot z Lechem Kaczyńskim najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021, fot. NBP
Wyemitowany w listopadzie 2021 roku przez NBP banknot kolekcjonerski z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku 2021.

Polski banknot wygrał kategorię banknotów kolekcjonerskich

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem" został nagrodzony przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny produkcji banknotów i druków zabezpieczonych podczas High Security Printing EMEA w Tallinie.

Przeczytaj: Miedwiediew chciał sprowokować, skandaliczny wpis. Kontra Ukrainy bezcenna

NBP stwierdził, że nagroda została przyznana przez Reconnaissance International, globalną instytucję zajmującą się bezpieczeństwem walutowym, optycznym i cyfrowym dokumentów. Polski banknot wygrał kategorię banknotów kolekcjonerskich (Best New Commemorative Banknote). Mimo silnej konkurencji uznany został za najlepszy banknot spośród 12 nominacji. Jury konkursu podkreśliło, że banknot wyróżnia się przedstawionymi wartościami.

Jak wygląda banknot z Lechem Kaczyńskim

Na przedniej stronie nagrodzonego banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni w Gdańsku, napis "Solidarność" oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

image

Banknot posiada najnowocześniejsze zabezpieczenia

Bank centralny podał, że banknot posiada najnowocześniejsze zabezpieczenia, m.in. dwukolorową nitkę zabezpieczającą w metalicznych kolorach białym i czerwonym, tłoczoną złotą folię, reliefowe tło, wielokolorowy efekt kątowy oraz mikrotłoczenie i specjalny raster.

Jak przekazał NBP, High Security Printing EMEA to coroczna konferencja poświęcona m.in. najnowszym technologiom i technikom produkcji oraz emisji banknotów, e-paszportów, dowodów osobistych czy wiz obowiązujących na świecie.

ja

Przeczytaj:

Ks. Isakowicz-Zaleski po tragedii w Jordanowie: Zakonnice nie powinny tworzyć DPS-ów

Wiadomo, jaką karę zapłaci Piotr Kraśko za prowadzenie bez uprawnień

Polityk PSL o aktywności lidera PO: A co mnie obchodzi Donald Tusk i jego objazdy?

Stop Russia Now. BGK wydał na kampanię informacyjną 23 mln zł. Co się na nią składało?Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka