Nowy inwestor w Funduszu Trójmorza. Jest też nowa interesująca inwestycja

Podczas Forum Biznesu, które towarzyszyło Szczytowi Inicjatywy Trójmorza w Rydze (20-21 czerwca), ogłoszono dwa ważne komunikaty związane z Funduszem Trójmorza. Fot. BGK
Podczas Forum Biznesu, które towarzyszyło Szczytowi Inicjatywy Trójmorza w Rydze (20-21 czerwca), ogłoszono dwa ważne komunikaty związane z Funduszem Trójmorza. Fot. BGK
Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) zostanie kolejnym inwestorem w Funduszu Trójmorza. Jej wkład kapitałowy ma wynieść do 300 mln dolarów (ok. 280 mln euro) - poinformował CEO agencji Scott Nathan.

Finansowanie DFC w Funduszu Trójmorza

- Potrzeby inwestycyjne naszego regionu mają kluczowe znaczenie dla spójności UE, stałego wzrostu gospodarczego, a także dla poprawy łączności i bezpieczeństwa energetycznego. Bardzo się cieszę, że nasi amerykańscy przyjaciele z DFC podzielają ten pogląd i zamierzają zainwestować w Fundusz Trójmorza - powiedziała prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Dzięki inwestycji z DFC łączny kapitał zgromadzony w funduszu wyniesie ok. 1.3 mld euro.

DFC (U.S. International Development Finance Corporation) współpracuje z sektorem prywatnym, aby sfinansować kluczowe rozwiązania w takich obszarach jak energetyka, opieka zdrowotna czy nowe technologie. DFC inwestuje na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się.

Fundusz inwestuje w Bułgarii

Podczas panelu dyskusyjnego, Joe Phillipsz z Amber Infrastructure ogłosił także czwartą inwestycję Funduszu Trójmorza. Jest nią bułgarski port w Burgas. Fundusz nabył znaczące udziały w spółce, która jest głównym operatorem w tym porcie.

„Inwestycja w BMF Port Burgas jest zgodna z celem Funduszu, jakim jest poprawa połączeń w regionie trzech mórz. Port Burgas jest ważnym aktywem infrastrukturalnym łączącym region z Azją Środkową i Bliskim Wschodem, strategicznie położonym na wybrzeżu Morza Czarnego i jest najbliższym do Bosforu portem Unii Europejskiej. Dzięki bezpośrednim połączeniom kolejowym i drogowym port w Burgas pełni również rolę głównej bramy morskiej do Sofii i Płowdiw, najbardziej rozwiniętych i uprzemysłowionych miast Bułgarii. Inwestycja wzmocni integrację z UE poprzez zmniejszenie luk infrastrukturalnych i przyniesie szersze korzyści gospodarcze dla regionu poprzez poprawę połączeń i zwiększenie przepustowości portu” – czytamy w komunikacie.

Co to jest Fundusz Trójmorza

Fundusz Trójmorza to ekonomiczny wymiar Inicjatywy Trójmorza. Jego pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym inwestorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusz inwestuje w przedsięwzięcia infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach: transporcie, technologiach cyfrowych i energetyce. Obok zacieśnienia współpracy oraz poprawy infrastruktury w regionie, celem Funduszu jest także przyniesienie zysku jego inwestorom. Za inwestycje Funduszu odpowiadają profesjonalne i niezależne podmioty.

ja

Czytaj także:

Glapiński złożył przysięgę na drugą kadencję. Wybuch opozycji, Jachira rzucała śmieciami

Wyspa Węży wciąż areną walk. Ukraińcy wyeliminowali 49 Rosjan, a to nie wszystko

Ciąg dalszy afery z izraelskimi wycieczkami. Wiceszef MSZ się wygadał

Smutna wiadomość właśnie obiegła Polskę. Nie żyje Tadeusz Gołębiewski

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka