Warszawa, 24.06.2022. Szef resortu sprawiedliwości odniósł się do wyroku uniewinniającego Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. (amb) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 24.06.2022. Szef resortu sprawiedliwości odniósł się do wyroku uniewinniającego Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. (amb) PAP/Radek Pietruszka

Miał nawoływać do zabójstwa abp. Jędraszewskiego, został uniewinniony. Ziobro reaguje

Redakcja Redakcja Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Sąd zamiast zapaść się ze wstydu najwyraźniej jest z siebie zadowolony; to aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji w życiu publicznym posuniętej do zupełnej skrajności - ocenił Zbigniew Ziobro, odnosząc się do uniewinnienia oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego.

W piątek poznański sąd rejonowy uniewinnił Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna - według prokuratury - podczas występu jako drag queen miał symulować podcięcie gardła duchownemu. Po ogłoszeniu orzeczenia prokuratura zapowiedziała apelację.

Ziobro: sąd powinien się wstydzić po takim wyroku

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do tego wyroku podczas piątkowego briefingu, ocenił, że był to czyn "nasycony nienawiścią, odrażający" i "mający cechy nawoływania do popełnienia przestępstwa".

"Jednak sąd zamiast zapaść się ze wstydu po takim wyroku, najwyraźniej jest z siebie zadowolony twierdząc, że takie zachowanie uchodzi w świetle prawa. To jest aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji wszelakiej w życiu publicznym, posuniętej już do zupełniej skrajności i branie odpowiedzialności przez ten sąd również za narastanie tego rodzaju aktów agresji, które mogą się skończyć już dosłownym zabójstwem i zamordowaniem człowieka" - powiedział Ziobro.

"Byłoby to równie ohydne, gdyby to był rabin, prawosławny kapłan, gdyby to był każdy człowiek bez wyjątku. To jest zachowanie, które nie da się bronić, a jednak sąd wystąpił w roli organu, który całkowicie, lekceważąc obowiązujący w Polsce system wartości chroniony przez polskie prawo karne uznaje, że takie zachowania nie naruszają zasad określonych w prawie karnym i odmówił ochrony tej konkretnej osobie, w tym wypadku osobie ks. arcybiskupa" - dodał. 

Ziobro: to zawstydzające, że mamy w Polsce takich sędziów i takie sądy

Jak podkreślił Ziobro, jest przekonany, że jest to odosobniony wyrok i wyraża nadzieję, że apelacja, którą skieruje prokuratura w tej sprawie da jasny wyraz, że jest granica tego, co jest dopuszczalne i że prawo karne nie jest jedynie pustą literą, jeśli chodzi o obronę ludzkiej godności i wartości w postaci wolności religijnej, wolności toczenia sporów w Polsce, ale w ramach tych granic, które mieszczą się w granicach kultury prawa.

"Ten wyrok wykracza poza te wszystkie standardy i czyni pewne zło dla obrazu polskiego sądownictwa. Jest to zawstydzające, że w Polsce mamy takich sędziów i takie sądy" - powiedział minister. "Na szczęście nie wszystkie" - dodał.


Sierak: narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego

Głos na konferencji zabrał też zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

"Narasta liczba przestępstw na szkodę Kościoła katolickiego oraz obrazy uczuć religijnych na szkodę chrześcijan. O ile w latach 2009–2015 prowadzono 163 postępowania o obrazę uczuć religijnych, w których oskarżono 17 osób przedstawiając łącznie 20 zarzutów to od 2016 do chwili obecnej prowadzonych jest i było 2435 postępowań o obrazę uczuć religijnych" – poinformował.

W ocenie Sieraka "statystyka dotycząca przestępczości z nienawiści na szkodę osób wyznania chrześcijańskiego również może niepokoić i pokazuje bardzo istotny wzrost tego rodzaju przestępczości". W 2016 r. 59 postępowań, a w 2021 r. – 106 postępowań, to wyraźny wzrost prawie o 100 proc.

Zastępca prokuratora generalnego podał przykłady z prokuratury gdańskiej. "W Słupsku - groźby wobec księży, Wejherowo – napad rabunkowy na księdza, Lipno – napad na proboszcza, Tuchola – napad na dwóch księży" - wyliczał.

Przypomniał, że w Siedlcach doszło do zabójstwa księdza, który wyszedł na spacer.

"Jeden przykład nierozważnej decyzji sądu. Sprawa Prokuratury Rejonowej w Myśliborzu, strajk kobiet, jeden z uczestników atakuje księdza, uderza go pięścią w twarz, ksiądz odnosi obrażenia, prokurator wychodzi z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie, sąd nie uwzględnia wniosku, dziś poszukujemy sprawcy listem gończym" - powiedział.

SW

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo