Morawiecki wspominał Solidarność Walczącą. "Nie godzili się na zamianę kajdan"

W sobotę w Warszawie odbywają się obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Źródło: PAP/Mateusz Marek
W sobotę w Warszawie odbywają się obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Źródło: PAP/Mateusz Marek
W sobotę w Warszawie odbywają się obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Udział w nich brał premier Mateusz Morawiecki. – Sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r., czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą – powiedział szef rządu do uczestników uroczystości.

"Spotykamy się w bardzo szczególnym miejscu. To Muzeum Więźniów Represjonowanych w PRL i Żołnierzy Wyklętych - miejsce bardzo szczególne, miejsce, które naznaczone jest krwią, męczeństwem naszych bohaterów" - mówił Mateusz Morawiecki, w młodości również działacz Solidarności Walczącej (SW).

"Solidarność dała nadzieje nardom Europy Wschodniej"

Zwrócił uwagę, że "to miejsce naznaczone jest męczeństwem, ale naznaczone jest też zwycięstwem". "Zwycięstwem, choć tego zwycięstwa, wolności nie mogli doświadczyć ci, którzy tu, w tych murach, jak ojciec pani Zofii - rotmistrz Witold Pilecki - dawali świadectwo wierności Polsce, wierności prawdzie i stawali w imieniu walki o niepodległość" - wyjaśnił.

"W tej sztafecie wolności, na drodze ku jej odzyskaniu pojawiła się Solidarność - wielki, wspaniały ruch, jeden z największych, jeśli nie największy ruch społeczny w historii świata, który dał nadzieję" - podkreślił premier. "Dał nadzieję Polsce, ale dał nadzieję także narodom Europy Wschodniej" - dodał.

Morawiecki przypomniał, że "jeszcze przed zjazdem Solidarności (...) Andrzej Kołodziej, nasz znakomity towarzysz broni i jeden z przywódców Solidarności Walczącej wręczył mi egzemplarz "Biuletynu Dolnośląskiego" wydanego w sierpniu 1981 r.". "Tam wydrukowane zostało, przywiezione z Rosji, "Przesłanie do polskiej Solidarności" - wspomniał.

"W odpowiedzi na tamto "Przesłanie" I Zjazd Solidarności przyjął "Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej" - wyjaśnił.

40. rocznica powstania Solidarności 

Morawiecki podkreślił, że "ta sztafeta wolności zrodziła Solidarność Walczącą w czerwcu 1982 r.". "Solidarność Walczącą, czyli solidarność ludzi, którzy chcieli walczyć o niepodległą Rzeczpospolitą. Którzy nie godzili się na wydłużenie łańcucha oferowane przez komunistów; nie godzili się na zamianę kajdan żelaznych na aksamitne, tylko chcieli - wy chcieliście - wolnej Polski od samego początku" - powiedział premier.

Organizatorami dwudniowych obchodów 40. rocznicy powstania SW w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie są: Stowarzyszenie Solidarność Walcząca, Fundacja Wizja Rozwoju i Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, a współorganizatorami: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura