Oświadczenie prywatnych nadawców. Ogromna liczba telewidzów bez TVN i Polsatu

W związku z przechodzeniem na nowy standard nadawania naziemnych stacji telewizyjnych - DVB-T2, prywatni nadawcy wydali oświadczenie. Źródło: pixnio.com
W związku z przechodzeniem na nowy standard nadawania naziemnych stacji telewizyjnych - DVB-T2, prywatni nadawcy wydali oświadczenie. Źródło: pixnio.com
W związku z przechodzeniem na nowy standard nadawania naziemnych stacji telewizyjnych - DVB-T2, prywatni nadawcy wydali oświadczenie. Nie zgadzają się oni na nierówne traktowanie w procesie zmiany częstotliwości przez Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

27 czerwca przewidziano ostatni etap zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Aby móc oglądać m.in. TVN czy Polsat trzeba będzie posiadać telewizor lub tuner zgodny z DVB-T2/HEVC. Wyjątkiem są kanały telewizji publicznej, które cały czas oferowane są w starym standardzie DVB-T. Jest to efekt wniosku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowanego do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Takie postępowanie nie spodobało się nadawcą prywatnym, którzy opublikowali oświadczenie w związku ze sprawą. 

2,5 mln widzów bez Polsatu i TVN

"W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2." – czytamy w komunikacie. 

Stacje zauważają, że "proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji". Według ich założeń około 2,5 mln widzów pozostanie bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls czy Kino Polska. 

Sprzeciw nadawców

Nadawcy prywatni w oświadczeniu sprzeciwili się działaniom podjętym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Taka decyzja ich zdaniem faworyzuje telewizję publiczną, a dyskryminuje nadawców komercyjnych. Pozbawia także "dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów."

"Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców". – kończą swoje oświadczenie. 

Pod oświadczeniem podpisały się: TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura