Potężna broń trafi do Ukrainy. Jest używana do obrony Waszyngtonu

CC0
CC0
Administracja USA zamierza w najbliższych dniach ogłosić, że zakupiła dla Ukrainy system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu NASAMS - podała w niedzielę telewizja CNN. Taki system używany jest m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

NASAMS trafi do Ukrainy

Jak podała telewizja, powołując się na przedstawiciela administracji, USA zakupią system NASAMS i przekażą go Ukrainie w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Dotychczas większość sprzętu wysłanego Ukrainie była transferowana bezpośrednio z inwentarza amerykańskich sił zbrojnych.

Czytaj: Rozłam w partii Szymona Hołowni. Posłowie mają dość, możliwe liczne odejścia

NASAMS jest używany do obrony Waszyngtonu

Według CNN, system NASAMS - o który miała zabiegać Ukraina - ma mieć zasięg ok. 100 mil, tj. ok. 160 km. Produkowana przez amerykański Raytheon i norweski koncern Kongsberg broń używana jest m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem. Jeśli informacje CNN się potwierdzą, będzie to drugi zachodni system obrony powietrznej tego typu, który otrzymać ma Ukraina; inny to niemiecki IRIS-T SLM.

Oprócz systemu NASAMS w ramach kolejnej transzy pomocy wojskowej z USA Ukraina ma otrzymać również kolejne radary przeciwartyleryjskie oraz amunicję artyleryjską.

Zobacz: 

Tak żyją Ukraińcy w zniszczonym Mariupolu. Nagranie jest wstrząsające

Michniewicz pozywa dziennikarza, który ujawnił treść akt o mafii piłkarskiej

Dziennikarz TVN24 w obronie LGBT. O Kaczyńskim: "głupoty nie warto badać"

Inflacja da popalić, wskaźnik będzie wysoki. Kaczyński sugeruje powody kryzysu

SW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka