PiS wciąż na czele, ale PO jest blisko. Dwie partie osiągają wzrost poparcia

PiS nadal wygrałoby wybory. Źródło: PAP
PiS nadal wygrałoby wybory. Źródło: PAP
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski wskazuje, że nadal największym poparciem cieszy się partia rządząca - z wynikiem na poziomie ponad 33 proc. PiS nie mogłoby jednak rządzić bez współkoalicjanta. Progu wyborczego nie przekracza w badaniu PSL Koalicja Polska.

Partia Jarosława Kaczyńskiego, która już rozpoczęła swoją podróż przez Polskę przed nadchodzącymi wyborami, odnotowała 33,1 proc. poparcia u respondentów. Taki wynik gwarantowałby 196 mandatów. Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska z wynikiem 24,7 proc. (141 mandatów). Donald Tusk spotkał się w sobotę z działaczami ugrupowania i mieszkańcami Radomia podczas "Konwencji Przyszłości" i zapowiedział, że politycy PO będą mieli bardzo krótkie wakacje w związku z objazdem po kraju. 

Wzrosty Polski 2050 i Konfederacji 

Trzecią siłą w Polsce według sondażu miałaby być Polska 2050, na którą postawiło 10,7 proc. badanych. Dałoby to ugrupowaniu Szymona Hołowni dokładnie 50 miejsc w Sejmie. Co ciekawe, partia ta zanotowała największy wzrost w porównaniu z ostatnim badaniem, przeprowadzonym w dniach 17-19 czerwca - o 3,7 pkt. proc. 

Tuż za podium uplasowała się Lewica z wynikiem 9,4 proc. (41 mandatów). Za nią natomiast jest Konfederacja z wynikiem 6,3 proc. (21 mandatów), ale w przypadku tej partii można mówić o sukcesie, ponieważ osiągnęła wzrost poparcia o jeden punkt procentowy. 

Ranking zamknęło PSL-Koalicja Obywatelska z wynikiem 4,6 proc. Niemniej, biorąc pod uwagę tylko zdecydowanych ankietowanych, ludowcy przekroczyliby pięcioprocentowy próg wyborczy i zdobyliby 10 miejsc w Sejmie.

Dodajmy, że na ten moment aż 11,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać partii, na którą zagłosuje. Badanie United Surveys dla "Wirtualnej Polski" sporządzono w dniach 1-2 lipca metodą CAWI na grupie 1000 Polaków. 

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj120 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka