Boris Johnson upiera się, by pozostać na stanowisku premiera. Fot.  	PAP/EPA/PARLIAMENTLIVE TV / HANDOUT
Boris Johnson upiera się, by pozostać na stanowisku premiera. Fot. PAP/EPA/PARLIAMENTLIVE TV / HANDOUT

Brytyjski premier pod presją. Boris Johnson ustępuje w jednym, ale nie idzie na całość

Redakcja Redakcja Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Boris Johnson rezygnuje z funkcji lidera torysów, ale ma nadzieję pozostać na stanowisku premiera - informuje BBC. Johnson chciałby pozostać na stanowisku premiera do jesieni, ale jest pod dużą presją ze strony partyjnych kolegów, aby również zrezygnować z tej roli.

Odchodzi w atmosferze skandali

Boris Johnson ma zrezygnować w czwartek jako lider Konserwatystów, ale upiera się, aby pozostać na stanowisku premiera do jesieni. W gabinecie brytyjskiego premiera trwa polityczne trzęsienie ziemi. Ponad 50 ministrów odeszło z powodu jego nieumiejętnego zarządzania ciągiem skandali, w tym wściekłości z powodu jego postępowania z zarzutami o molestowanie wobec Pinchera, zastępcy głównego bicza; grzywny policyjnej w związku z zablokowaniem przyjęć na Downing Street; próby zmiany systemu standardów; i oskarżenia o łamanie prawa międzynarodowego.

Ostatecznym ciosem dla Johnsona okazała się utrata publicznego poparcia Zahawiego.

Polityczne trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii. Johnson poda się do dymisji?

Utrata zaufania przez głównego ministra

Nowy brytyjski minister finansów Nadhim Zahawi wezwał w czwartek rano premiera Borisa Johnsona do ustąpienia ze stanowiska. "To nie do utrzymania i będzie tylko gorzej: dla ciebie, dla Partii Konserwatywnej, a przede wszystkim dla kraju. Musisz zrobić to, co należy i odejść teraz" - napisał zwracając się do Johnsona Zahawi, który ministrem finansów został zaledwie we wtorek wieczorem.

W środę był on w grupie kilku ministrów, którzy [po raz kolejny  mieli przekonywać Johnsona do ustąpienia ze stanowiska.

"Mam złamane serce, że nie posłuchał i że teraz, na koniec, podważa niesamowite osiągnięcia tego rządu. Nikt mu nie zapomni dokończenia brexitu, niedopuszczenia niebezpiecznego antysemity (byłego lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna) do Downing Street, naszego postępowania z Covid i naszego wsparcia dla Ukrainy, gdy tego potrzebowała. Ale kraj zasługuje na rząd, który jest nie tylko stabilny, ale który działa z uczciwością. Panie premierze, wie pan w swoim sercu, co należy zrobić, i niech pan odejdzie teraz" - dodał w liście Zahawi.

Boris Johnson chce pozostać premierem

Prawdopodobnie Johnson będzie naciskał, aby pozostać na stanowisku premiera do jesieni, podczas gdy odbywa się konkurs na przywództwo Konserwatystów. Ale oczekuje się też, ze spotka się z silną presją ze strony swojego gabinetu i posłów, aby poszedł dalej i zrezygnował również jako premier, robiąc miejsce dla tymczasowego lidera, takiego jak Dominic Raab, wicepremier, lub Theresa May, poprzedniczka Johnsona.

Dwaj byli ministrowie powiedzieli anonimowo dziennikarzom "Guardiana", że nie jest możliwe, aby Johnson pozostał do jesieni.

ja

Czytaj także:

Prezydenci Polski i Litwy sprawdzą gotowość wojsk do obrony przesmyku suwalskiego

Zatrzymano trzech rosyjskich generałów. Wśród nich wpływowa postać

Dziennikarze pokłócili się o mobbing w "Newsweeku". Lecą mocne oskarżenia


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka