W Rosji zatrzymano trzech wysokich rangą wojskowych, w związku z nadużywaniem przez nich władzy. Informację potwierdziło MSW tego kraju.
W Rosji zatrzymano trzech wysokich rangą wojskowych, w związku z nadużywaniem przez nich władzy. Informację potwierdziło MSW tego kraju.

Zatrzymano trzech rosyjskich generałów. Wśród nich wpływowa postać

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Rosyjskie media poinformowały o zatrzymaniu trzech generałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, podejrzanych o nadużycie władzy. Jednym z nich jest Siergiej Umnow, doradca szefa MSW. Informacja o zatrzymanych wysokich rangą wojskowych została potwierdzona przez resort.

Zatrzymani rosyjscy generałowie

W środę dziennik "Kommiersant" doniósł o wszczęciu przez Komitet Śledczy Rosji sprawy karnej przeciwko trzem generałom MSW o nadużycie władzy.

Dzień wcześniej przeprowadzono rewizję w mieszkaniach generała Siergieja Umnowa, Aleksieja Siemionowa (szefa policji drogowej w Petersburgu i obwodzie leningradzkim) oraz Iwana Abakumowa.

W środę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło doniesienia w sprawie zatrzymania generałów. Jeśli trzej urzędnicy zostaną uznani za winnych, grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat, jak podaje niezależny rosyjski i anglojęzyczny dziennik "The Moscow Times".

Śledztwo w sprawie nadużycia władzy

Dochodzenie w tej sprawie zaczęło się już w 2020 roku, kiedy to według śledczych generałowie MSW "uporczywie zalecali" petersburskim biznesmenom przekazywanie pieniędzy na fundację niosącą pomoc policjantom. Środki te były jednak wydawane w "niekontrolowany sposób".

Rozmówcy dziennika "Kommiersant" twierdzą, że pieniądze wpływające do fundacji przeznaczane były przez generałów na zakup nieruchomości oraz samochodów, a także zatrudnianie dodatkowych asystentów.

Rosyjskie BBC przypomniało, że fundację założono przez struktury związane z przedsiębiorcą Dmitrijem Michalczenką, którego pod koniec czerwca skazano na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, z powodu kradzieży pieniędzy przy budowie rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie.

Umnow nie przyznaje się do winy

57-letni Umnow od marca 2012 roku do lutego 2019 roku pełnił funkcję szefa policji obwodu petersburskiego i leningradzkiego, a następnie został mianowany przez prezydenta Rosji Władimira Putina doradcą wiceministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokolcewa. Od 2013 roku był również generałem porucznikiem policji.

W styczniu 2019 roku towarzyszył on Władimirowi Putinowi podczas obchodów 75. rocznicy przełamania blokady Leningradu. 

Moskiewski Komitet Monitoringu Publicznego powiedział rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS, że Umnov jest obecnie przetrzymywany w centrum zatrzymań w Moskwie, gdzie został umieszczony po aresztowaniu. "Umnow został zatrzymany i przewieziony do Moskwy. Nie przyznaje się do winy" - powiedziała TASS komisja.

Umnow "całkowicie nie zgodził się z tym, o co jest oskarżany, nazwał to wszystko głupotą i absurdem" - powiedziała rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax Ewa Merkaczewa, członek komisji.


RB

Czytaj także:

Szokujący sondaż: Niemcy gotowi oddać Putinowi terytorium Ukrainy

Czołgi Challenger i system Sky Sabre już w Polsce. Znaczące wsparcie od Wielkiej Brytanii

Piotr Müller proponuje zakład Izabeli Leszczynie. Poszło o obniżenie podatków

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka