PKN Orlen inwestuje w polietylen. "Pokryjemy 1/3 krajowego popytu na ten produkt"

PKN Orlen poinformował, że przejmuje część biznesu od Basell Orlen Polyolefins. Źródło: commons.wikimedia.org
PKN Orlen poinformował, że przejmuje część biznesu od Basell Orlen Polyolefins. Źródło: commons.wikimedia.org
W czwartek PKN Orlen poinformował, że przejmuje część biznesu od Basell Orlen Polyolefins. W wyniku transakcji do płockiego giganta paliwowego trafią aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie. Dodatkowo Orlen zajmie się również sprzedażą i obsługą klientów na polskim rynku.

PKN Orlen poinformował w czwartek, że podpisał umowę o przejęciu części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, należącej do spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem.

O nowej transakcji napisał w mediach społecznościowych prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

- Podpisaliśmy umowę na przejęcie części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE od największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych Basell Orlen Polyolefins. Z polietylenu LDPE wytwarzane są m. in. opakowania. Pokryjemy ok. 1/3 krajowego popytu na ten produkt - przekazał. 

"Pokryjemy 1/3 popytu na polietylen"

"Polietylen LDPE to produkt o szerokim zastosowaniu. Najczęściej wytwarza się z niego folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności. Zdolności wytwórcze przejętych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN Orlen samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt" - zaznaczył PKN ORLEN w komunikacie dla mediów. 

Ponadto, PKN Orlen przejmie od Basell Orlen Polyolefins także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. Koncern planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

Petrochemia przyszłością dla Grupy Orlen

Orlen inwestuje w petrochemię, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy Orlen, ale też wzmocnienia polskiej gospodarki - tłumaczył Obajtek. 

- Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins i rozwój produktu, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie, wzmocni naszą pozycję w gronie czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zakup tego biznesu łączy się z rozpoczętą w ubiegłym roku w Płocku rozbudową kompleksu olefin. Wytwarzany w nim etylen zagospodarujemy w produkcji polietylenu, wydłużając w ten sposób łańcuch wartości - dodał prezes Orlenu. 

- Powiększony portfel produktów petrochemicznych pozwoli nam w szybkim tempie generować zyski, na czym skorzysta spółka i jej akcjonariusze. Jednocześnie jako udziałowiec Basell Orlen Polyolefins nadal będziemy rozwijać jej pozostałe portfolio produktowe – zaznaczył Obajtek.

Polska największym producentem polietylenu w Europie Środkowej 

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych, np. przewody i kable. Jest to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego.

Orlen przypomniał też, że Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, natomiast w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton.

Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, w czym PKN Orlen będzie miał znaczący udział - podała spółka.

Spółka Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN Orlen i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po zrealizowaniu transakcji spółka nadal będzie rozwijała produkcję i sprzedaż polietylenu HDPE, czyli wysokiej gęstości oraz polipropylenu.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka