Izrael znów będzie miał ambasadora w Polsce. "Czas wrócić do normalnych relacji"

Jaakow Liwne z żoną i przedstawicielką Ambasady Izraela przed pomnkiem Powstania w Getcie Warszawskim, fot. Ambasada Izraela
Jaakow Liwne z żoną i przedstawicielką Ambasady Izraela przed pomnkiem Powstania w Getcie Warszawskim, fot. Ambasada Izraela
Zgodziliśmy się z prezydentem Izraela Izaakiem Herzogiem, że czas wrócić do normalnych relacji Polski i Izraela; pierwszy krok wykonany. Ambasador Izraela Jaakow Liwne złożył we wtorek listy uwierzytelniające - poinformował prezydent Andrzej Duda.

Ważny dzień w stosunkach między Izraelem i Polską

Podczas uroczystości w Belwederze nastąpiła oficjalna akredytacja ambasadora Liwne na przedstawiciela Państwa Izrael w Rzeczpospolitej Polskiej. Ambasadorowi podczas uroczystości wręczenia listów uwierzytelniających towarzyszyły małżonka, dr Sivan Liwne, oraz wiceambasador Tal Ben-Ari Yaalon.

- To ważny dzień w stosunkach między Izraelem i Polską. Nasze kraje mają wiele wspólnych interesów i potrafią współdziałać, aby stawić czoło dawnym i obecnym wyzwaniom dla naszych wolności i bezpieczeństwa - powiedział ambasador.

- Cieszę się, że mogłem dziś złożyć swoje listy uwierzytelniające i będziemy oczekiwali na przyjazd ambasadora Polski do Izraela - dodał.

- Nasze relacje opierają się na bliskości historycznej naszych narodów i chcę, aby ta przyjaźń była podstawą dalszego dialogu i budowania mostów między kolejnymi pokoleniami Polaków i Izraelczyków - dodał ambasador Liwne.

Zobacz: Kurs euro do dolara. To pierwsza taka sytuacja od dwudziestu lat

Andrzej Duda rozmawiał z Izaakiem Herzogiem

Prezydenci Polski i Izraela rozmawiali telefonicznie w ubiegły poniedziałek, 4 lipca. KPRP przekazała wówczas, że ustalono, iż stosunki między obydwoma krajami zostaną przywrócone na właściwe tory".

"Prezydent Duda zgodził się, że polski ambasador powinien zostać wyznaczony w krótkim czasie i poinformował, że nowy ambasador Izraela w Polsce złoży listy uwierzytelniające w najbliższych dniach" - informowała wtedy prezydencka kancelaria. Dodano, że "obaj prezydenci wyrazili nadzieję, że wszelkie kwestie w relacjach dwustronnych będą w przyszłości rozwiązywane poprzez szczery i otwarty dialog, w duchu wzajemnego szacunku".

"Możemy mieć tylko nadzieję, że tak się stanie, ale tylko czas pokaże, czy ta dobra wola przetrwa dłużej niż żywotność przeciętnego izraelskiego parlamentu w ostatnich latach. Aby zapewnić pełen szacunku dialog, obie strony powinny trzymać polityków i sądy z dala od debat o historii. Niech akademicy zajmą się gorącym kartoflem, jakim są wydarzenia w latach 1939-1945" - komentowała oświadczenie prezydentów gazeta "Haaretz".

Polska nie ma ambasadora w Izraelu

Polska też nie ma ambasadora w Izraelu. Pełniący tę funkcję Marek Magierowski - zgodnie z ostateczną decyzją prezydenta - został ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda zapowiadał, że będzie wyznaczony nowy ambasador, który obejmie placówkę w Tel Awiwie.

Prezydent podkreślił też, że prezydent Herzog prosił go o przywrócenie ambasadora RP w Izraelu. "Liczę, że wkrótce do tego dojdzie" - zaznaczył Duda.


Nowy ambasador Izraela Jaakow Liwne

Jaakow Liwne urodził się w Moskwie w 1967 r. i wyemigrował do Izraela w 1974 r. Posiada tytuł licencjata z fizyki, tytuł magistra z dziedziny stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i dyplomacji oraz doktorat z historii. Mówi po hebrajsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku.

Ambasador Liwne pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela od 1992 r. W latach 1994-1997 pełnił funkcję attaché prasowego w ambasadzie w Moskwie, a w latach 1999-2003 był radcą ds. politycznych w ambasadzie w Niemczech. W 2019 r. powrócił do Rosji i przez rok był tymczasowym chargé d’affaires ambasady. Ponadto, pełnił wiele funkcji w centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela. Przed przybyciem do Warszawy zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Eurazji.

Ambasador Jaakow Liwne przebywa w Polsce 28 lutego 2022 r. Szef MSZ Izraela Jair Lapid podjął decyzję decyzję o wysłaniu go do Polski, aby koordynować pomoc dla obywateli Izraela przekraczających granicę polsko-ukraińską po wybuchu wojny. Od tego czasu odwiedził m.in. Katowice, Kielce, Lublin, Przemyśl, przejście graniczne w Medyce, a podczas pracy w Warszawie pojechał z wizytą do ośrodków pomocy uchodźcom z Ukrainy w Arenie Ursynów oraz Ptak Expo. Był gospodarzem Dnia Niepodległości Izraela, a w Krakowie wziął udział w tamtejszym Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Poprzednio funkcję ambasadora Izraela w Polsce pełnił, do listopada 2020 r., Aleksander Ben Zvi.

ja

Lubię to! Skomentuj55 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka