Debata premierów w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Debata premierów w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

"Wojna w Europie tworzy nowy układ sił". Zaważy na losach całego kontynentu?

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich Forum Ekonomiczne to niewątpliwie najważniejsza coroczna konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej. To miejsce, w którym padają propozycje konkretnych rozwiązań i innowacyjne idee. Forum Ekonomiczne od trzydziestu lat łączy wschód i zachód, a jego międzynarodowy wymiar daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany myśli.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Za niecałe dwa miesiące,  roku rozpocznie się XXXI edycja Forum Ekonomicznego.

Konferencje pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań” potrwają trzy dni. Hasło przewodnie nie jest przypadkowe. W ciągu ostatnich dwóch lat świat mierzył się z dotkliwymi skutkami pandemii Covid-19. Sytuacja we wschodniej części Europy odsunęła jednak na dalszy plan kwestie związane chociażby z dystrybucją szczepionek, czy ujednoliceniem zasad certyfikacji.

Czytaj: Najlepsze gminy w Polsce. W Mikołajkach rozdano nagrody

Oczy całego wolnego świata zwrócone są dzisiaj na Ukrainę, doświadczającej agresji ze strony Rosji. Wojna w Europie tworzy nowy układ sił i może zaważyć na losach całego kontynentu. Sytuacja skłania do zastanowienia się nad działaniami, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo państwom członkowskim UE. Ponadto, warta uwagi staje się kwestia ujednolicenia polityki migracyjnej z uwagi na liczbę uchodźców przybyłych w granice państw Unii Europejskiej.

Wyzwaniem dla gospodarek Europy stała się dywersyfikacja źródeł energii i uniezależnianie się od surowców pochodzących z Rosji. Projekt „Fit for 55”, zakłada redukcję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jest to kwestia niezwykle istotna z perspektywy przyszłych pokoleń, jednak może nieść za sobą opłakane skutki gospodarcze, polityczne oraz paradoksalnie środowiskowe.

Czytaj: Specjalny status dla Polaków. Zełenski skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy

"Wspólnota musi odpowiedzieć zatem na fundamentalne pytania dotyczące pozycji Europy na arenie międzynarodowej i wspólnego kształtowania post-pandemicznego świata." - piszą organizatorzy Forum Ekonomicznego

Forum Ekonomiczne w Karpaczu - 4 tysiące gości

Podczas tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu zostanie zorganizowanych ponad trzysta debat z udziałem ponad 4 tys. gości. Ścieżki tematyczne dotyczyć będą m.in. bezpieczeństwa, energetyki, czy polityki międzynarodowej, w szczególności Ukrainy.

Czytaj dalej: Samorządowcy na pierwszej linii pomocy uchodźcom z Ukrainy

Oprócz części merytorycznej, przewidziana została szeroka oferta programu kulturalnego i rekreacyjnego. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji atrakcji turystycznych regionu, a także posmakować regionalnej kuchni.

Raport SGH i Forum Ekonomicznego

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, stanowiąca naukowe opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2022 r. oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Tak jak co roku, Rada Programowa wręczy również wyróżnienia w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

red

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka