Umowa Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt. Na czym będzie polegała współpraca?

Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt podpisali umowę o wspólnej realizacji usług inżynierskich na rzecz Grupy Orlen. Otwiera to nowe możliwości w kontekście zwiększenia dostępności oferty i świadczenia usług w nowych obszarach dla obu spółek. (fot. PAP Media
Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt podpisali umowę o wspólnej realizacji usług inżynierskich na rzecz Grupy Orlen. Otwiera to nowe możliwości w kontekście zwiększenia dostępności oferty i świadczenia usług w nowych obszarach dla obu spółek. (fot. PAP Media
Orlen Projekt podpisał umowę ramową z PGNiG Gazoprojekt. Dotyczący ona wspólnej realizacji usług inżynierskich na rzecz Grupy Orlen. Zdaniem Orlen Projekt współpraca pozwoli zwiększyć dostępność oferty spółki, a PGNiG Gazoprojekt zyska możliwość świadczenia usług w nowych obszarach.

Współpraca Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt

— Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt będą wspólnie realizować usługi inżynierskie na rzecz Grupy Orlen. Spółki podpisały w tej sprawie umowę ramową — ogłosił w środę Orlen Projekt.

Spółka zaznacza, że działalność biznesowa obu podmiotów inżynierskich - z Grupy Orlen i PGNiG - "jest realizowana w podobnych, często komplementarnych zakresach kompetencyjnych", opierając się na zadaniach projektowych oraz doradczych.

Nowe możliwości

W informacji podkreślono, że "współpraca pozwoli Orlen Projekt na zwiększenie dostępności jej oferty, natomiast Gazoprojekt uzyska możliwość świadczenia usług w nowych obszarach, przy wykorzystaniu kompetencji spółki".

— Dążąc do doskonałości operacyjnej i poprawy efektywności realizowanych projektów inwestycyjnych, podjęliśmy współpracę z kolejną firmą projektową, PGNiG Gazoprojekt, która umożliwi wykorzystanie potencjału oraz wiedzy pracowników obu spółek. Nasza współpraca pozwoli także zwiększyć dostępność usług inżynierskich dla PKN Orlen — oznajmił prezes Orlen Projekt Marcin Kasza cytowany w informacji prasowej spółki.

Wymierne korzyści i nowe projekty

Według Orlen Projekt działalność i doświadczenie firmy oraz PGNiG Gazoprojekt tworzy potencjał do uzyskania wymiernych korzyści ze współpracy, wynikających ze zwiększenia zakresu możliwości realizacji nowych projektów dla Grupy Orlen oraz wygenerowania synergii operacyjnych. Jak wskazano w informacji, oba podmioty dysponują podobnymi, nowoczesnymi rozwiązaniami IT wykorzystywanymi przy realizacji prac inżynierskich.

— PGNiG Gazoprojekt to zespół wykwalifikowanych ekspertów o unikalnych kompetencjach w dziedzinie projektowania nowoczesnych inwestycji. Świadczymy wysokiej jakości usługi w zakresie kompleksowych projektów inżynieryjnych oraz prac studialnych — podkreślił prezes PGNiG Gazoprojekt Sławomir Zawadzki. Dodał, że zbudowanie dobrze funkcjonującego modelu współpracy z Orlen Projekt "zaowocuje wieloma nowymi projektami, spełniającymi oczekiwania dynamicznie zmieniającego się rynku w dobie transformacji energetycznej".

Projekty inwestycyjne EPC

Orlen Projekt przypomniał, że prowadzi projekty inwestycyjne EPC (Engineering, Procurement, Construction) obejmujące wykonywanie dokumentacji projektowej na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, zakup dóbr inwestycyjnych oraz realizację i uruchomienie inwestycji. Spółka, jak wskazano w informacji, "specjalizuje się w optymalizacji procesów inwestycyjnych, działając na zlecenie inwestora, co obniża koszt wykonywanych zadań inwestycyjnych".

— Spółka realizuje równolegle ponad 90 projektów, w tym na przykład budowę instalacji oczyszczania gazów na instalacji Clausa (TGTU III) w zakładzie produkcyjnym w Płocku oraz rozbudowę pojemności magazynowej w Terminalu Paliw w Widełce. Tylko w ostatnich dwóch latach spółka zwiększyła przychody o ponad 200 proc., równolegle wzmacniając swoją pozycję rynkową — zaznacza Orlen Projekt. Przedsiębiorstwo przypomniało też, że uczestniczyło m.in. w projektowaniu szpitali tymczasowych w Płocku i Ostrołęce.

PGNiG Gazoprojekt

PGNiG Gazoprojekt, jak przekazano, to firma inżynierska działająca w sektorze infrastruktury gazowej i paliw płynnych.

— Spółka koncentruje się głównie na zadaniach związanych ze strategicznymi projektami magazynowania i przesyłu gazów i paliw, wykonując kompleksową dokumentację formalno-prawną i techniczną oraz prace studialne i koncepcyjne — wyjaśniono w informacji.

Orlen Projekt przypomniał, że PGNiG Gazoprojekt "jest autorem opracowań projektowych dla większości sieci i obiektów obecnie eksploatowanego systemu przesyłu i dystrybucji gazu w Polsce".

Inwestycje PGNiG Gazoprojekt

Spółka PGNiG zaprojektowała i bierze czynny udział w realizacji inwestycji wchodzących w zakres programu Baltic Pipe, gazociągów w części morskiej i lądowej po stronie polskiej oraz modernizacji trzech tłoczni gazu: w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie.

— Wśród pozostałych inwestycji o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju spółka wykonała w ostatnich latach m.in.: dokumentację Terminala Naftowego w Gdańsku, rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia oraz przyłącza elektrowni Dolna Odra — zaznaczono w informacji o działalności PGNiG Gazoprojekt. Jak podkreślono, "spółka bierze udział w projektach innowacyjnych związanych z transformacją o energetyczną w zakresie wytwarzania i magazynowania wodoru".

PKN Orlen, po finalizacji przejęcia Grupy Lotos, planuje również w tym roku fuzję z PGNiG. Oba procesy, jak informowała wcześniej spółka, są elementem tworzenia multienergetycznego koncernu zwiększającego bezpieczeństwo energetyczne Polski. 


RB

Czytaj dalej:

Putin zlecił to badanie w tajemnicy. Wyciekły dane o Rosjanach

Jacynie-Witt została już tylko elita. Radna zawieszona w prawach członka PiS

Kaczyński odpowiadał sympatykom PiS w Grójcu. Jedno pytanie wprawiło ludzi w osłupienie


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka