Premier: To będzie trudna jesień i zima. Rodacy, postarajcie się ocieplić domy

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej dot. m.in. programu Czyste Powietrze w miejscowości Boronów, fot. PAP/Waldemar Deska
Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej dot. m.in. programu Czyste Powietrze w miejscowości Boronów, fot. PAP/Waldemar Deska
"Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym" - zaapelował szef rządu do Polaków. Mateusz Morawiecki, zachęcał w Boronowie (Śląskie) do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze”.

„Czyste powietrze” - nowe zasady programu

- Przeznaczamy kolejne miliardy złotych na program ocieplania naszych domów, ocieplania budynków, pomieszczeń – po to, żeby zmniejszyć rachunki. Kolejne dziesiątki tysięcy domów będą mogły skorzystać z tego programu – powiedział szef rządu, który w powiecie lublinieckim odwiedził rodzinę korzystającą ze wsparcia m.in. na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła; gospodarstwo ma też instalację fotowoltaiczną.

Zobacz: Ogromne wsparcie dla woj. śląskiego. Powstanie Fundusz Transformacji Śląska

- Wszystkie te programy są do państwa dyspozycji; upraszczamy je po to, żeby trochę łagodniej można było przejść ten trudny sezon, który jest przed nami – powiedział Morawiecki, przekonując, iż ocieplenie domu i podniesienie jego efektywności energetycznej oznacza rachunki za ciepło mniejsze nawet o 50-70 proc., co jest szczególnie ważne w obliczu obecnej sytuacji na rynku energii.


"Ekologiczne równa się ekonomiczne"

- Dzisiaj, zwłaszcza po ataku Rosji na Ukrainę, kiedy – jak wszyscy wiedzą – ceny energii szaleją, zwłaszcza energii cieplnej, warto korzystać z różnych programów – ocenił premier, za przykład podając państwa Teresę i Adama Paprotnych z Boronowa, którzy gościli w środę szefa rządu. Na kompleksową termomodernizację domu otrzymali oni 47,7 tys. zł dotacji. Obecnie do ogrzania domu wystarcza im ok. 3 ton ekogroszku – dwukrotnie mniej niż wcześniej.

- Tutaj mamy dwa w jednym: ekologiczne równa się ekonomiczne – powiedział Morawiecki, wyliczając, iż termomodernizacja i wykorzystanie wszystkich związanych z tym środków oznacza ograniczenie emisji szkodliwych pyłów nawet do 95 proc., emisji CO2 do 70 proc., a kosztów energii cieplnej od 50 do 70 proc.

Premier zaapelował do Polaków, by ocieplali domy jeszcze przed obecnym sezonem i korzystali z przygotowanych w tym celu programów. Przypomniał, że kolejna odsłona programu "Czyste powietrze" pozwala na prefinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych – obecnie można zaliczkować inwestycję przed jej fizycznym wykonaniem w wysokości do 50 proc. całej dotacji, zaś pozostała część dofinansowania ma być wypłacona w ciągu 30 dni od zakończenia remontu. Dotacje mogą sięgnąć do 90 proc. kosztów przedsięwzięcia, nawet do 79 tys. zł.


Apel premiera do Polaków: Postarajcie się ocieplić domy

- A więc jeszcze poprawiamy warunki. Drodzy rodacy, naprawdę skorzystajcie z tego. Postarajcie się ocieplić domy w miarę możliwości jeszcze przed tym sezonem grzewczym - zaapelował szef rządu. Ocenił, że ocieplenie budynku, instalacja pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych generuje oszczędności, które są bardzo zauważalne w budżecie domowym.


- Ponadto tego typu inwestycje rozwijają lokalny rynek, lokalną przedsiębiorczość. Taka jest filozofia tego programu, żeby te pieniądze zostawały tutaj – w tym powiecie, w tej gminie – tłumaczył premier, wskazując, iż najczęściej inwestycje termomodernizacyjne czy wymianę źródeł ciepła realizują lokalne firmy.

Morawiecki przyznał, iż zmiany klimatyczne są potężnym wyzwaniem, jednak – jak zaznaczył – „przecież to nie zwykła polska rodzina ma ponosić koszty klimatu”.

- Winni tutaj są ci, którzy przez poprzednie 100-150 lat, w procesie industrializacji, wielkich emisji, budowali w ten sposób swoją gospodarkę (…). Właśnie dlatego to wielkie koncerny, wielkie państwa, najbogatsze, powinny najwięcej włożyć ze swojej strony – uważa premier.

"To będzie trudna zima - Putin się postarał"

W ocenie Morawieckiego obecna sytuacja, wywołana rosyjską agresją na Ukrainę, sprawia, iż najbliższa jesień i zima będą trudne pod względem energetycznym.


To na pewno będzie trudna jesień, będzie trudna zima – Putin się o to postarał. Cała Europa dzisiaj zdała sobie z tego sprawę, a Niemcy i Austriacy zdali sobie podwójnie sprawę, jak błędną politykę prowadzili przez lata – uzależnienia się od Rosji. My się uniezależniliśmy od Rosji, ale niestety, wysokie ceny surowców dotykają także nas – powiedział Mateusz Morawiecki.

Rodzina państwa Paprotnych, którą w środę odwiedził premier w Boronowie, wróciła do Polski po ok. 20 latach pobytu w Niemczech. - Po rozmowie, którą miałem z państwem, naprawdę chce się żyć (…). Serce rośnie, kiedy słyszę takie historie: że w tych okolicznościach, w których żyjemy, jest łatwiej o pracę, łatwiej o różnego rodzaju możliwości rozwoju firmy, przedsiębiorstwa, i że mamy coraz więcej takich przykładów – skomentował Mateusz Morawiecki.

ja

Czytaj także:

Złoty dość mocno osłabiony względem innych walut. Będzie jeszcze gorzej?

Po skandalu z wpisem radnej Jacyny-Witt. „To dla PiS sytuacja niebezpieczna”

Mężczyzna, który podłożył materiały wybuchowe na Krakowskim Przedmieściu usłyszał zarzuty

300 plus na "Dobry start". Poznaliśmy datę rządowej wyprawki szkolnej

Umowa Orlen Projekt i PGNiG Gazoprojekt. Na czym będzie polegała współpraca?

Lubię to! Skomentuj154 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości