UE mówi, że Rosja może przewozić koleją do Kaliningradu towary objęte sankcjami

Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Unii, fot. Wikimedia
Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Unii, fot. Wikimedia
Komisja Europejska opublikowała w środę dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wynika z nich, że Rosja może kontynuować kolejowy - ale nie drogowy - tranzyt towarów objętych sankcjami do Kaliningradu, o ile nie służą one celom wojskowym.

Stanowisko Komisji Europejskiej

"Niniejsze wytyczne potwierdzają, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami przez rosyjskich operatorów nie jest dozwolony na mocy środków ograniczających UE. Podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego, o ile odbywa się on bez uszczerbku dla obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie skutecznych kontroli" - czytamy w komunikacie KE.

"Państwa członkowskie sprawdzają, czy wielkość tranzytu mieści się w średnich z ostatnich 3 lat, w szczególności odzwierciedlając rzeczywisty popyt na towary podstawowe w miejscu przeznaczenia oraz czy nie występują nietypowe przepływy lub wzorce handlowe, które mogłyby spowodować obchodzenie przepisów. Tranzyt towarów i technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania jest w każdym przypadku całkowicie zabroniony – niezależnie od środka transportu" - doprecyzowała Komisja.

Zobacz: Ziobro komentuje zalecenia KE ws. praworządności. "Tu chodzi o powrót Tuska i jego ekipy"

Co na to Litwa i Rosja?

Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zastosuje się do rady Komisji Europejskiej. W oświadczeniu zaznaczono, że wcześniejsza polityka blokująca towary objęte sankcjami była "bardziej akceptowalna".

"Zasady tranzytu przez Kaliningrad mogą stworzyć nieuzasadnione wrażenie, że wspólnota transatlantycka zmiękcza swoje stanowisko i politykę sankcji wobec Rosji" - napisano w Wilnie.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedziała, że zaktualizowana rekomendacja Komisji Europejskiej dla Litwy w sprawie transportu towarów do Kaliningradu była "przejawem realizmu i zdrowego rozsądku", donosi rosyjski państwowy Interfax.

Litwa zamroziła tranzyt towarów do i z Kaliningradu

Oświadczenie w sprawie Kaliningradu pojawiło się po tym, jak rozpętała się awantura, gdy Litwa próbowała egzekwować sankcje. W odpowiedzi Rosja skarżyła się, że egzekwowanie sankcji UE jest równoznaczne z blokadą Kaliningradu.

Na początku tego tygodnia Litwa rozszerzyła swoje sankcje wobec Rosji o beton, drewno, alkohol i chemikalia przemysłowe na bazie alkoholu. Rzecznik rządu powiedział, że było to jedynie stopniowe wprowadzanie w życie wcześniej ogłoszonych sankcji UE.

18 czerwca Litwa zamroziła tranzyt towarów do i z Kaliningradu wpisanego na czarną listę Europy. MSZ Rosji i Kreml stwierdziły, że działania Wilna były nielegalne, sprzeczne z umowami międzynarodowymi. Gubernator Kaliningradu Anton Alikhanov powiedział, że region zaproponował cztery warianty środków odpowiedzi na zakaz tranzytu ładunków przez Litwę. Z kolei rząd kraju i kierownictwo UE powiedziały, że republika nie wprowadziła żadnych jednostronnych lub dodatkowych ograniczeń, tylko stopniowo stosowała europejskie sankcje.

ja

Czytaj także:

Problemy narodowego przewoźnika lotniczego Niemiec. Masowo odwołuje kolejne loty

Tu zginęło 8 tys. ludzi. IPN ujawnił dowody potwornej niemieckiej zbrodni

Puste półki w Biedronce. Brakuje podstawowych produktów. Poznaliśmy przyczynę

Premier: To będzie trudna jesień i zima. Rodacy, postarajcie się ocieplić domy


Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka