Wakacje 2022. Kraków wyprzedził Madryt, Edynburg czy Wiedeń

Kraków znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu miejscowości, których nie można pominąć podczas wakacji w Europie. Źródło: fshoq.com
Kraków znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu miejscowości, których nie można pominąć podczas wakacji w Europie. Źródło: fshoq.com
Czytelnicy cenionego amerykańskiego magazynu "Travel + Leisure" postanowili docenić Kraków. Stolica Małopolski znalazła się na dziewiątym miejscu w rankingu miejscowości, których nie można pominąć podczas wakacji w Europie. W zestawieniu Kraków wyprzedził m.in. Madryt czy Wiedeń.

Wysokie miejsce w rankingu Krakowa spowodowane jest przede wszystkim mnogością wspaniałych zabytków, znakomitą kuchnią oraz bogatą ofertą kulturalną.

Kraków jednym z najpiękniejszych miast w Europie 

Ranking "Travel + Leisure" został stworzony przez redaktorów, którzy na podstawie opinii międzynarodowego grona czytelników magazynu wybrali listę miast, które warto odwiedzić w Europie w te wakacje. Ankieta została opracowana we współpracy z firmą badawczą M&RR. 

Czytelnicy zostali poproszeni o ocenę poszczególnych miast, hoteli, wysp, konkretnych statków wycieczkowych, resortów spa, linii lotniczych oraz firm oferujących wynajem samochodów. Respondenci wystawiali ocenę w pięciostopniowej skali: od słabej, przez poniżej średnią i średnią, aż po ponadprzeciętną i znakomitą. 

Okazało się, że czytelnikom magazynu bardzo spodobał się Kraków, bo na liście najpiękniejszych miast w Europie znalazł się na 9. miejscu. Zwycięzcą zestawienia została Florencja, która wyprzedziła Stambuł i Sewillę. Stolica Toskanii jest od trzech lat na czele rankingu, respondenci wskazują przede wszystkim, że miasto jest idealne dla nowożeńców oraz dla miłośników wspaniałej architektury, sztuki i dobrego wina.

Za podium znalazły się miejscowości, takie jak: tureckie Bodrum, stolica Włoch Rzym, słoweńska Lublana, portugalskie miasta Lizbona i Porto oraz zamykający pierwszą dziesiątkę austriacki Strasburg.

Warto dodać, że Kraków oprócz wspomnianego Strasburga wyprzedził jeszcze Madryt, Wiedeń, Edynburg, Salzburg, a także Kordobę. 

Najpiękniejsze miasta na świecie

Redaktorzy "Travel + Leisure" stworzyli również ranking 25 najciekawszych miast na świecie. Czytelnicy magazynu oddawali głosy na identycznych zasadach, co w rankingu europejskim. 

W światowej czołówce znalazły się dwa meksykańskie miasta: Oaxaca na miejscu pierwszym i San Miguel de Allende na drugim. Trzecie miejsce zajęło miasto Ubud w Indonezji. Jeżeli chodzi o europejskie miasta, to Florencja również zanotowała dobry wynik, zajmując czwarte miejsce. Tuż za nią uplasował się Stambuł. Dalsze miejsca europejskich miast w światowym zestawieniu, to 11. miejsce Sewilli, 17. Bodrum, 18. Rzymu oraz zamykająca ranking słoweńska Lublana. 

Warto dodać, że pierwszą dziesiątkę w globalnym rankingu zdominował Meksyk i miasta Azji Południowej i Wschodniej. Czytelnicy „Travel + Leisure” przyznali wysokie oceny miastom: Meksyk, Chiang Mai w Tajlandii, Dźajpur w Indiach, Osaka, Mérida w Meksyku, Tokio, Kioto i Siem Reap w Kambodży. Dalsze pozycje zajęły: Seul, Hoi An w Wietnamie, Cuzco, Kapsztad, Charleston w Karolinie Południowej w USA oraz Bangkok.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości