Bill Gates odda cały majątek i zniknie z listy najbogatszych. Ujawnił powody decyzji

Bill Gates przekaże cały swój majątek na fundację. Źródło: commons.wikimedia.org
Bill Gates przekaże cały swój majątek na fundację. Źródło: commons.wikimedia.org
Na Fundację Billa i Melindy Gatesów zostanie przekazany cały majątek miliardera Billa Gates. O przekazaniu środków na organizację charytatywną założoną przez filantropa i jego byłą żonę poinformował sam Gates. Taka decyzja oznacza, że Gates zniknie z listy najbogatszych ludzi.

Bill Gates chce oddać niemal cały majątek

Na Twitterze współzałożyciel Microsoftu zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu przekaże 20 mld dol. na fundusz wieczysty fundacji, aby do 2026 r. zwiększyć wydatki do 9 mld dol. rocznie. Gates wspomniał również o trudnościach, do których przyczyniła się pandemia, wojna na Ukrainie oraz inne czynniki.

"Mam obowiązek zwrócić moje zasoby społeczeństwu w sposób, który ma największy wpływ na zmniejszenie cierpienia i poprawę życia. I mam nadzieję, że w tym momencie wezmą udział także inni na stanowiskach o wielkim bogactwie i przywilejach" – napisał Gates na Twitterze.

Bill Gates zniknie z listy najbogatszych ludzi

— Patrząc w przyszłość, planuję przekazać fundacji praktycznie cały swój majątek — powiedział Gates. — Będę się przesuwał w dół, a w końcu zniknę z listy najbogatszych ludzi świata — dodał.

Bill Gates w swoim wpisie informującym o przekazaniu całego majątku na Fundację podziękował również Warrenowi Buffetowi, który pomagał mu w powołaniu do życia inicjatywy o nazwie The Giving Pledge. Jest to ruch filantropów, którzy zobowiązują się do przekazania większości swojego majątku na cele filantropijne lub charytatywne, za życia lub w testamencie. Pod inicjatywą podpisało się ponad 200 miliarderów z całego świata.

Obecny majątek Billa Gatesa to 114 mld dol netto, jednak pieniędzy tych nie zobaczą jego dzieci, ponieważ miliarder powiedział, że nie zapisze go w testamencie. 

Gates od dawna mówi o konieczności podzielenia się swoim majątkiem. Przekonuje, że to sposób na rozwiązanie problemów globalnych, takich jak zmiany klimatyczne.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo