Propagowała szczepienia na COVID-19. Lisa-Maria Kellermayr popełniła samobójstwo Fot. Dr. Lisa-Maria Kellermayr/Instagram
Propagowała szczepienia na COVID-19. Lisa-Maria Kellermayr popełniła samobójstwo Fot. Dr. Lisa-Maria Kellermayr/Instagram

Antyszczepionkowcy dopięli swego. Lekarka promująca szczepienia popełniła samobójstwo

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 150
W sobotę wiedeński korespondent telewizji ARD poinformował, że Austriacy są poruszeni samobójczą śmiercią lekarki, orędowniczki szczepień przeciw Covid-19, która w ostatnich miesiącach życia była wielokrotnie zastraszana przez antyszczepionkówców. Policji i władzom zarzuca się spóźnione i niewystarczające działania w tej sprawie.

Austria. Propagowała szczepienia na COVID-19. Popełniła samobójstwo

Lisa-Maria Kellermayr została znaleziona w piątek martwa w swoim gabinecie; były tam listy pożegnalne - podała prokuratura, nie podając ich treści. Wyklucza akt przemocy i potwierdza samobójstwo.

"Ta nienawiść musi się wreszcie skończyć", "groźby śmierci wobec (Kellermayr) i jej pracowników były brutalną rzeczywistością" - napisał na Twitterze minister zdrowia Austrii Johannes Rauch, dodając, że lekarka "poświęciła swoje życie zdrowiu i dobru innych".

Burmistrz Wiednia Michael Ludwig, również zagorzały zwolennik szczepień, przekazał, że jest "głęboko zasmucony" śmiercią oddanej lekarki, która była zmuszona zamknąć swoją praktykę z powodu licznych gróźb. Prezydent Austrii Alexander van der Bellen oświadczył, że "na nienawiść i nietolerancję nie ma miejsca w naszej Austrii".


Na poniedziałek wieczorem na Stephansplatz w centrum Wiednia zapowiedziano uroczystość upamiętniającą lekarkę.

Austriackie władze ostro krytykowane 

Korespondent ARD podkreśla zarazem, że austriackie władze są w tej sprawie ostro krytykowane. "Policji i prokuraturze, które prowadzą śledztwo w sprawie grożenia śmiercią, zarzuca się, że zareagowały zbyt późno i zrobiły zbyt mało" - zauważa.

Florian Klenk, redaktor naczelny wiedeńskiego tygodnika "Falter", który dobrze znał lekarkę i niedawno rozmawiał z nią godzinami przez telefon, relacjonował, że była ona "straumatyzowana, zszokowana, przerażona" nienawiścią, z jaką spotkała się w sieci, i - jak powiedział - brakiem pomocy ze strony policji i władz. Jak przypomina ARD, z powodu gróźb lekarka w końcu zamknęła swoją praktykę i zatrudniła na własny koszt uzbrojonego ochroniarza.

Regionalna dyrekcja policji w landzie Górna Austria odrzuciła krytykę. Zapewniła, że od listopada ubiegłego roku funkcjonariusze byli w stałym kontakcie z lekarką i starali się zapewnić jej ochronę. Zrobiono wszystko, co było możliwe - zadeklarowała policja.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj150 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości