Marsz Powstania Warszawskiego 2022 w godzinę "W" na rondzie Dmowskiego w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Marsz Powstania Warszawskiego 2022 w godzinę "W" na rondzie Dmowskiego w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Chwała Bohaterom! Zawyły syreny, zapłonęły flary, Warszawa zatrzymała się w godzinie "W"

Redakcja Redakcja Powstanie Warszawskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 155
78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W godzinę "W", czyli o 17.00, stolica oddała hołd powstańcom - rozległy się syreny, zatrzymał się ruch w mieście. Rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis

Chwilę przed godziną "W" w asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".


Czcząc pamięć dowódcy sił walczących w Powstaniu Warszawskim kwiaty na grobie "Montera" złożyli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz przedstawiciele władz stolicy, parlamentarzyści.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowią kulminacyjny punkt obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości obecni byli powstańcy i harcerze.


Zobacz: Duda: Dzisiaj nie mówi się o tym wiele, ale Warszawa pamięta

W ramach obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Powstańcami Warszawskimi w ogrodach KPRM.


Ruszył Marsz Powstania Warszawskiego

O 17.00 na rondzie Dmowskiego spotkali się uczestnicy Marszu Powstania Warszawskiego, którzy po godzinie 17.00 wyruszyli na pl. Krasińskich. Ich obecność zaznaczyła się bardzo widowiskowo. Zapalili flary. Mieli też ze sobą mnóstwo biało-czerwonych flag.


Uczestnicy marszu mają transparenty z hasłami "Bóg, honor, ojczyzna", "Chwała bohaterom", "Pamiętamy o bohaterach" oraz baner z napisem "Stop totalitaryzmom", nad którym umieszczone są przekreślone symbole sierpa i młota, swastyki, barwy tęczy, a także zdjęcie twarzy prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.


Policja podkreśla, że marsz przebiega bez zakłóceń.


1 sierpnia 1944 r. - rozpoczęcie Powstania Warszawskiego

31 lipca 1944 r., Komendant Główny AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcy Okręgu AK Warszawa Miasto płk. Antoniemu Chruścielowi, "Monterowi", rozkaz o rozpoczęciu 1 sierpnia 1944 r. powstania w Warszawie. "Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku" - głosił rozkaz "Bora".

W Powstaniu Warszawskim Chruściel (ur. w 1895 r.) był dowódcą całości walczących sił. 9 września 1944 r. skierował list do dowódcy AK gen. "Bora", domagając się odroczenia decyzji kapitulacji. Awansowany do stopnia generała brygady rozkazem Naczelnego Wodza z 14 września 1944 r. "za wybitne dowodzenie i przykład osobistego męstwa w walkach o Warszawę".

ja

Czytaj także:

Napięta sytuacja na granicy Serbii i Kosowa. MSZ wydało ostrzeżenie dla Polaków

Chiny grożą użyciem armii. Nie zgadzają się na przylot Pelosi na Tajwan

Kabaret Neo-Nówka atakuje rząd w swoim skeczu

Glapiński w głośnym wywiadzie ostrzega przed Tuskiem. "Chcą obalić rząd"

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura