Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Źródło: PAP/EPA/Taiwan Ministry of Foreign Affairs
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Źródło: PAP/EPA/Taiwan Ministry of Foreign Affairs

Nancy Pelosi przybyła do Tajwanu. Chiny zarzucają jej "prowokacyjną" podróż

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Jak podaje agencja AP, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Tajwańskie wojsko z tego powodu podwyższyło stopień gotowości bojowej, w związku z prowokacjami ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

W internecie pojawiają się kolejne zdjęcia z lądowania na Tajwanie samolotu, w którym znajdowała się Nancy Peolsi. 

Przed hotelem Grand Hyatt w Tajpej, gdzie przebywać ma przewodnicząca Izby Reprezentantów USA wzniesiono barykady, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Z kolei dwa budynki w stolicy oświetlone zostały wyświetlaczami LED ze słowami powitania, w tym kultowy budynek Taipei 101, w którym napisano „Witamy na Tajwanie, mówco Pelosi”.

Na lotnisku przywitali ją tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu Na i dyrektorka Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie (AIT) Sandra Oudkirk. AIT służy jako biuro reprezentacyjne USA w tym kraju.

- Nasze rozmowy z przywódcami Tajwanu skoncentrują się na zapewnieniu ich o poparciu USA dla naszego partnera i promowaniu wspólnych interesów, włącznie z zabieganiem o rozwój wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku - oznajmiła na lotnisku Pelosi. Podkreśliła, że jej wizyta na Tajwanie nie stanowi "zaprzeczenia" amerykańskiej polityki wobec Chin.

Tajwańskie wojsko podwyższyło stopień gotowości 

W środę Pelosi ma spotkać się z prezydent Tsai Ing-wen. Spotkanie obędzie się w budynku Juana Legislacyjnego, odpowiednika parlamentu.

Pytany o wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, premier Su Tseng-chang zadeklarował we wtorek, że Tajwan „poczyniłby najwłaściwsze przygotowania” dla takich gości i uszanował ich plany.

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), na czas wizyty amerykańskiej delegacji wojsko tajwańskie podwyższyło stopień gotowości bojowej od wtorku rano do południa w czwartek.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że ma pełną wiedzę na temat działań militarnych w pobliżu Tajwanu i zmobilizuje odpowiednie siły w odpowiedzi na „groźby wroga” w miarę wzrostu napięć z Chinami.

Prowokacje ze strony ChRL

Agencja Reutera poinformowała, że samoloty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zbliżały się we wtorek rano do linii środkowej w Cieśninie Tajwańskiej. Źródło agencji określiło to postępowanie jako "bardzo prowokacyjne". Tajwańskie samoloty miały czekać w gotowości. Strona chińska zintensyfikowała również ćwiczenia z ostrą amunicją i wysłała marynarkę wojenną w okolice tajwańskiej wyspy Lanyu.

Dziennikarka tajwańskiej telewizji informacyjnej TVBS News Tinting Liu napisała na Twitterze, że istotnie myśliwce Su-35, wbrew doniesieniom, nie przeleciały nad Cieśniną Tajwańską, ale pojawiły się tam inne chińskie samoloty bojowe.

W tym samym czasie tajwański dziennik "United Daily News" podał, że ChRL nagle wstrzymała import produktów spożywczych od ponad 100 tajwańskich producentów.

Tournee Nancy Pelosi po regionie Indo-Pacyfiku 

Pelosi rozpoczęła w poniedziałek tournee po regionie Indo-Pacyfiku. Głównymi tematami jej rozmów mają być bezpieczeństwo, partnerstwo gospodarcze i demokratyczne zarządzanie w regionie. Pierwszym przystankiem przewodniczącej Izby Reprezentantów USA był Singapur. We wtorek przybyła do Malezji, skąd uda się na Tajwan. Następnie poleci do Korei Południowej, a na zakończenie podróży - do Japonii.

W skład jej delegacji wchodzą politycy Partii Demokratycznej - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks oraz członkowie stałej specjalnej komisji ds. wywiadu i komisji ds. sił zbrojnych.

Delegacja Izby Reprezentantów USA spotka się w środę z prezydent Tsai Ing-wen w budynku Juanu Legislacyjnego, parlamentu Tajwanu. Jest to pierwsza od 25 lat wizyta szefa Izby Reprezentantów, trzeciej osoby w konstytucyjnej hierarchii USA, na Tajwanie. W 1997 roku kraj ten odwiedził ówczesny spiker niższej izby Kongresu Newt Gingrich.

Po przybyciu Pelosi do Tajpej jej biuro wydało oświadczenie, w którym szefowa Izby Reprezentantów podkreśla: "Wizyta naszej delegacji Kongresu na Tajwanie honoruje niezachwiane wsparcie Ameryki dla żywej demokracji Tajwanu".

Pelosi przypomina w komunikacie, że jej podróż do Tajpej nie stanowi zmiany polityki USA, uznającej zasadę "jednych Chin". "Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom, by zmienić status quo" - głosi oświadczenie.

Chiny ostrzegają, że wizyta Pelosi, uważanej za osobistość nr 3 w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie byłaby poważną prowokacją. Chińskie MSZ oświadczyło, że nie pozwoli na "secesję" i niepodległość Tajwanu.

MP

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj23 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka