Nancy Pelosi przybyła do Tajwanu. Chiny zarzucają jej "prowokacyjną" podróż

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Źródło: PAP/EPA/Taiwan Ministry of Foreign Affairs
Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Źródło: PAP/EPA/Taiwan Ministry of Foreign Affairs
Jak podaje agencja AP, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła na Tajwan. Tajwańskie wojsko z tego powodu podwyższyło stopień gotowości bojowej, w związku z prowokacjami ze strony Chińskiej Republiki Ludowej.

W internecie pojawiają się kolejne zdjęcia z lądowania na Tajwanie samolotu, w którym znajdowała się Nancy Peolsi. 

Przed hotelem Grand Hyatt w Tajpej, gdzie przebywać ma przewodnicząca Izby Reprezentantów USA wzniesiono barykady, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Z kolei dwa budynki w stolicy oświetlone zostały wyświetlaczami LED ze słowami powitania, w tym kultowy budynek Taipei 101, w którym napisano „Witamy na Tajwanie, mówco Pelosi”.

Na lotnisku przywitali ją tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu Na i dyrektorka Amerykańskiego Instytutu na Tajwanie (AIT) Sandra Oudkirk. AIT służy jako biuro reprezentacyjne USA w tym kraju.

- Nasze rozmowy z przywódcami Tajwanu skoncentrują się na zapewnieniu ich o poparciu USA dla naszego partnera i promowaniu wspólnych interesów, włącznie z zabieganiem o rozwój wolnego i otwartego regionu Indo-Pacyfiku - oznajmiła na lotnisku Pelosi. Podkreśliła, że jej wizyta na Tajwanie nie stanowi "zaprzeczenia" amerykańskiej polityki wobec Chin.

Tajwańskie wojsko podwyższyło stopień gotowości 

W środę Pelosi ma spotkać się z prezydent Tsai Ing-wen. Spotkanie obędzie się w budynku Juana Legislacyjnego, odpowiednika parlamentu.

Pytany o wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, premier Su Tseng-chang zadeklarował we wtorek, że Tajwan „poczyniłby najwłaściwsze przygotowania” dla takich gości i uszanował ich plany.

Jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), na czas wizyty amerykańskiej delegacji wojsko tajwańskie podwyższyło stopień gotowości bojowej od wtorku rano do południa w czwartek.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że ma pełną wiedzę na temat działań militarnych w pobliżu Tajwanu i zmobilizuje odpowiednie siły w odpowiedzi na „groźby wroga” w miarę wzrostu napięć z Chinami.

Prowokacje ze strony ChRL

Agencja Reutera poinformowała, że samoloty Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zbliżały się we wtorek rano do linii środkowej w Cieśninie Tajwańskiej. Źródło agencji określiło to postępowanie jako "bardzo prowokacyjne". Tajwańskie samoloty miały czekać w gotowości. Strona chińska zintensyfikowała również ćwiczenia z ostrą amunicją i wysłała marynarkę wojenną w okolice tajwańskiej wyspy Lanyu.

Dziennikarka tajwańskiej telewizji informacyjnej TVBS News Tinting Liu napisała na Twitterze, że istotnie myśliwce Su-35, wbrew doniesieniom, nie przeleciały nad Cieśniną Tajwańską, ale pojawiły się tam inne chińskie samoloty bojowe.

W tym samym czasie tajwański dziennik "United Daily News" podał, że ChRL nagle wstrzymała import produktów spożywczych od ponad 100 tajwańskich producentów.

Tournee Nancy Pelosi po regionie Indo-Pacyfiku 

Pelosi rozpoczęła w poniedziałek tournee po regionie Indo-Pacyfiku. Głównymi tematami jej rozmów mają być bezpieczeństwo, partnerstwo gospodarcze i demokratyczne zarządzanie w regionie. Pierwszym przystankiem przewodniczącej Izby Reprezentantów USA był Singapur. We wtorek przybyła do Malezji, skąd uda się na Tajwan. Następnie poleci do Korei Południowej, a na zakończenie podróży - do Japonii.

W skład jej delegacji wchodzą politycy Partii Demokratycznej - przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Gregory Meeks oraz członkowie stałej specjalnej komisji ds. wywiadu i komisji ds. sił zbrojnych.

Delegacja Izby Reprezentantów USA spotka się w środę z prezydent Tsai Ing-wen w budynku Juanu Legislacyjnego, parlamentu Tajwanu. Jest to pierwsza od 25 lat wizyta szefa Izby Reprezentantów, trzeciej osoby w konstytucyjnej hierarchii USA, na Tajwanie. W 1997 roku kraj ten odwiedził ówczesny spiker niższej izby Kongresu Newt Gingrich.

Po przybyciu Pelosi do Tajpej jej biuro wydało oświadczenie, w którym szefowa Izby Reprezentantów podkreśla: "Wizyta naszej delegacji Kongresu na Tajwanie honoruje niezachwiane wsparcie Ameryki dla żywej demokracji Tajwanu".

Pelosi przypomina w komunikacie, że jej podróż do Tajpej nie stanowi zmiany polityki USA, uznającej zasadę "jednych Chin". "Stany Zjednoczone nadal sprzeciwiają się jednostronnym wysiłkom, by zmienić status quo" - głosi oświadczenie.

Chiny ostrzegają, że wizyta Pelosi, uważanej za osobistość nr 3 w Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie byłaby poważną prowokacją. Chińskie MSZ oświadczyło, że nie pozwoli na "secesję" i niepodległość Tajwanu.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka