Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wyjawił, ilu Polaków skorzystało już w wakacji kredytowych. (fot. PAP)
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wyjawił, ilu Polaków skorzystało już w wakacji kredytowych. (fot. PAP)

Wiemy, ilu Polaków już skorzystało z wakacji kredytowych

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
Podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z wakacji kredytowych skorzystało jak dotąd pół miliona Polaków. Stwierdził również, że "nie należy żałować banków".

Morawiecki: Nie należy żałować banków

Konferencja prasowa premiera rozpoczęła się od wątku kredytobiorców. Morawiecki poinformował, że ponad pół miliona osób skorzystało już z wakacji kredytowych.

— Bardzo się z tego cieszę — powiedział premier oraz zapewnił, że sektor bankowy jest stabilny. Szef rządu stwierdził, że "nie należy żałować banków" oraz zapowiedział kary w przypadku utrudniania klientom skorzystania z programu.

Morawiecki wspomniał również o możliwości skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

W dalszej części konferencji głos zabrała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która wytłumaczyła po raz kolejny zasady skorzystania z wakacji kredytowych. Podkreśliła także, że z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą korzystać także osoby posiadające kredyt w innej walucie.

Wtorkowe posiedzenie rządu

Na wtorkowym posiedzeniu rzadu zajmowano się m. in. projektem nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zakłada on wprowadzenie od 2024 roku benzyny silnikowej typu E10, czyli z podwyższonym udziałem biokomponentów. 

Innym poruszanym na posiedzeniu tematem była kwestia planu działań w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Pozostałą część spotkania poświęcono na informacje na temat sektora energetycznego.

Na konferencji zapytano m. in. o dotacje dla osób wykorzystujących do ogrzewania inne paliwo niż węgiel.

— Ciepło dla gospodarstw domowych to przedmiot dyskusji Rady Ministrów dziś i wcześniej. Na moje polecenie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje projekt, który objąłby różnymi mechanizmami różne źródła ciepła — powiedział Morawiecki oraz podkreślił, że nowe rozwiązania muszą jak najbardziej sprawiedliwie odzwierciedlać zwyżki na rynku. Podkreślił, że jedną z możliwości jest obniżenie podatku VAT.

"Bogate firmy nie mogą pozostać nietknięte"

Morawiecki skomentował także decyzję PGE o wstrzymaniu podwyżek taryf w bieżącym roku. 

— Bogate firmy nie mogą pozostać nietknięte podczas tego kryzysu — powiedział premier. Podkreślił, że muszą one wziąć na siebie część kosztów. Szef rządu zaznaczył, że konsumenci również odczują wzrosty, jednak muszą one być jak najmniejsze.


RB

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka