Komisja ds. pedofilii przedstawiła drugi raport roczny ze swoich prac. 57 ze spraw dotyczyło duchownych. (fot. Pixabay)
Komisja ds. pedofilii przedstawiła drugi raport roczny ze swoich prac. 57 ze spraw dotyczyło duchownych. (fot. Pixabay)

Raport Komisji ds. pedofilii. Mnóstwo spraw związanych z udziałem duchownych

Redakcja Redakcja Pedofilia Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Komisja do spraw pedofilii przedstawiła we wtorek drugi, roczny raport ze swoich prac. Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji przekazał, że do prokuratury zgłoszono 96 spraw związanych z pedofilią. Wśród spraw indywidualnych 57 dotyczyło osób duchownych.

Drugi roczny raport z prac Państwowej Komisji ds. pedofilii odnosi się m. in. do kwestii wdrożenia zgłoszonych rekomendacji. Pierwszy z nich komisja opublikowała w lipcu ubiegłego roku.

96 spraw przekazanych do prokuratury

Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak poinformował, że w ciągu roku przekazano do prokuratury 96 spraw związanych z pedofilią.

— 94 z nich dotyczą prawdopodobieństwa popełniania przestępstwa na tle seksualnym wobec dziecka poniżej lat 15, dwie dotyczą niezawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełniania przestępstwa — mówił Kmieciak.

Komisja przeprowadziła 24 przesłuchania, monitorowała 303 postępowania (w tym 66 sądowych), a także badała zakończone już sprawy. Komisja zajmowała się 318 sprawami, które wpłynęły w tym roku, a łącznie 513. 

Sprawy indywidualne

Komisja zajmowała się 227 sprawami indywidualnymi. 38 procent z nich dotyczyło przestępstw w środowisku domowym lub rodzinnym. 121 spraw związanych ze sprawcami niespokrewnionymi dotyczyły: nauczycieli (9), trenerów sportowych (6), lekarzy (2), duchownych (57), przedstawicieli związków wyznaniowych (5), partnerów rodzica (17), znajomych rodziny (6), sąsiadów (19).

Kmieciak przekazał także, że łącznie komisja w toku swoich prac zajmowała ponad czterdziestoma sprawami związanymi zatajaniem wiedzy o przestępstwie. Wszystkie z nich dotyczyły osób duchownych.

Współpraca z Rzecznikiem Praw dziecka

Przewodniczącego komisji zapytano podczas konferencji prasowej o współpracę z Rzecznikiem Praw Dziecka Mikołajem Pawlakiem.

— Nie jest tajemnicą, o czym mówiłem państwu, ponieważ jak powiedziała moja koleżanka z komisji przedwczoraj - prawda zawsze się obroni, nie jest tajemnicą, że relacja pomiędzy komisją, a rzecznikiem nie jest relacją o charakterze wzorcowym. Czemu tak jest? Nie wiem. Za mało znam pana Mikołaja Pawlaka, żeby odpowiedzieć na to pytanie, myślę, że na jego osobie nie będę się teraz skupiać — odpowiedział Kmieciak.

Raport Komisji ds. pedofilii

— Raport składa się z ośmiu części, liczy ponad 200 stron, przygotowane jest także jego streszczenie. Największą nowością jest prezentacja wstępnych analiz dotyczących akt spraw, w których doszło do przedawnienia karalności czynu. Mowa o sprawach dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich z ostatnich 50 lat — poinformowali przedstawiciele komisji.


RB

Czytaj: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo