Donald Tusk spotkał się we wtorek z mieszkańcami Mokrego – dzielnicy Mikołowa (Śląskie). . Źródło: PAP/Tomasz Wiktor
Donald Tusk spotkał się we wtorek z mieszkańcami Mokrego – dzielnicy Mikołowa (Śląskie). . Źródło: PAP/Tomasz Wiktor

Tusk sprzeciwia się CPK. Mówił o wywłaszczeniach mieszkańców

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 186
– Władza, która jest zaślepiona nawet nie wie, jak może zdeptać ludzkie życie, kiedy jest arogancka i kiedy nikt nie podnosi krzyku – mówił Donald Tusk, sprzeciwiając się planom budowy CPK w rozmowach z mieszkańcami na Śląsku. Na twierdzenia lidera PO zareagował pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Przewodniczący PO spotkał się we wtorek z mieszkańcami Mokrego – dzielnicy Mikołowa (Śląskie), przez którą przebiegnie tor kolei szybkich prędkości, łączącej docelowo czeską Ostrawę z Katowicami, a dalej z CPK. Przeciwko planowanemu przebiegowi linii od wielu miesięcy protestują mieszkańcy, którzy mają być wywłaszczeni ze swoich domów.

Tusk: KO nie poprze ustawy wywłaszczeniowej ws. CPK

- Nie można pozwolić sobie na inwestycję, która jest budowana na krzywdzie ludzkiej. Można i trzeba zawsze z ludźmi rozmawiać, uwzględniać ich interesy wtedy, kiedy są inwestycje, które wymagają wywłaszczeń - stanowczo powiedział Tusk, przypominając, że wkrótce w Sejmie ma dojść do tzw. wysłuchania publicznego w tej sprawie – będzie to szansa na przedstawienie wszystkich argumentów przez protestujące środowiska.

Jeżeli mimo protestów ustawa wywłaszczeniowa zostanie uchwalona w Sejmie, Koalicja Obywatelska zamierza doprowadzić do jej odrzucenia w Senacie. - Na pewno w Senacie ją odrzucimy – macie tutaj moje słowo; w Senacie na pewno odrzucimy tę ustawę wywłaszczeniową. Jeśli ona wróci do Sejmu, jednak się uprą i przegłosują, będziemy starali się przekonać prezydenta Dudę do weta - zapewniał lider PO mieszkańców Mikołowa-Mokrego.

W przypadku uchwalenia ustawy, KO będzie szukać innych sposobów prawnych, mogących skutecznie zablokować wywłaszczenia na przewidzianych w niej zasadach - wyjawił Tusk.

Sam projekt budowy CPK Tusk określił jako „pomnik arogancji i ignorancji” i zapowiedział, że jeżeli opozycja wygra wybory, zamierza przeprowadzić audyt dotyczący sensowności tej inwestycji.

Odpowiedź pełnomocnika rządu ds. CPK 

Do wtorkowej wypowiedzi Tuska odniósł się na Twitterze wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

- Poznać, że Donald Tusk kłamie, po tym, że otwiera usta. W Mikołowie pochylał się nad rzekomą +krzywdą+ osób, które będą wywłaszczane. Jednocześnie opozycja prowadzi w Sejmie obstrukcję ustawy, która takim osobom gwarantuje odszkodowanie 120-140 proc. wartości rynkowej nieruchomości – napisał polityk PiS. 

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj186 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka